Glas Javnosti

Ovako se bori za srpski naconalni interes: Bivši konobar okupio intelektualce u borbi protiv revizije istorije

Društvo
Autor: Glas javnosti

Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević predstavio je danas tim profesora, akademika i istaknutih ličnosti iz javnog i kulturnog života koji učestvuju u realizaciji projekta „Srpski nacionalni interesi – juče, danas, sutra“ i tom prilikom istakao da je cilj tog projekta uspostavljanje sistemske borbe protiv istorije.

Milićević je istakao da je srpski narod već vekovima suočen sa istorijskim revizionizmom, ali da je Srbija danas snažna, moderna država koja čuva istinu o sebi i svom narodu. On je dodao da su Srbi uvek bili na strani slobode, plaćajući visoku cenu za to, i da nikada nisu vodili osvajačke ratove. „Danas neki pokušavaju da nam oduzmu tu istinu i da žrtvu i oslobodioca prikažu kao agresora, a agresora kao žrtvu“, izjavio je Milićević, naglašavajući da revizionizam dovodi do dvostrukog stradanja: prvo kroz ratove, a zatim i kroz poricanje tog stradanja.

Ovaj projekat, prema njegovim rečima, nije samo pitanje prošlosti, već i identiteta i budućnosti. Ako dozvolimo da se revidira istorija, Srbija će, kako je rekao, krenuti ka duhovnom porazu i gubitku samopoštovanja. Zbog toga je, prema njegovim rečima, ovo pitanje koje mora postati deo nacionalne strategije.

Na konferenciji su bili prisutni i članovi tima, među kojima su Dragan Simeunović, Čedomir Antić, Branko Rakić, Mile Bjelajac, kao i Aleksandar Raković, Darko Tanasković, Svetislav Božić i Dragoslav Bokan. Iako se ovaj tim čini impozantnim, s obzirom na njihove akademske i javne profile, imena poput Rakovića i Bokana izazivaju nervozu, naročito u Crnoj Gori, gde je njihov politički i javni angažman često kontroverzan.

Manifestacija „Srpski nacionalni interesi – juče, danas i sutra“ predstavlja veliko okupljanje udruženja i organizacija koje okupljaju Srbe van Srbije. Tematski, manifestacija će obuhvatiti pitanja koja su u sferi interesa srpske dijaspore, sa ciljem stvaranja platforme za dalji rad na očuvanju i promociji srpskog identiteta.


U Valjevu ga znaju kao konobara

U kontekstu političkog angažmana, ministar Milićević ostavlja se kao ključna figura koja će predvoditi tim eminentnih intelektualaca u „kontinuiranim i konkretnim kontaktima sa dijasporom“. Međutim, iako tim uključuje stručnjake iz različitih oblasti, na čelu se nalazi Milićević, koji ima bogato iskustvo u državnoj upravi, ali ne i u oblastima koje se tiču kulture, istorije ili identiteta dijaspore. Takođe, kako nam saopštavaju izvori, u Valjevu MIlićevića znaju kao bivšeg konobara, dok na sajtu Vlade Srbije stoji da je po zanimanju diplomirani ekonomista.

Naravno, u Srbiji nije neobično da bivši konobar i ministar bude osoba od poverenja, koja će se baviti istorijom, dok je stručnost često samo poželjna, ali ne i obavezna. Tako će oni koji se godinama bave istraživanjem istorije srpske dijaspore, sada raditi pod koordinacijom osobe čija je najvažnija referenca politička lojalnost.

Šta možemo da očekujemo od ove inicijative? Verovatno još jedan ciklus okruglih stolova, svečanih prijema, izveštaja punih opštih mesta, a na kraju, zaključak da je „urađeno mnogo, ali da ostaje još puno posla“. Iako ekonomisti obično odlično prate bilanse, da li će dijaspora zaista osetiti promene? Možda kada Srbija počne da izvozi diplomirane ekonomiste, umesto svojih najtalentovanijih mladih ljudi.

Ko zastupa srpski nacionalni interes u Crnoj Gori?

Dragoslav Bokan i Aleksandar Raković su istaknuti članovi tima koji učestvuju u realizaciji projekta „Srpski nacionalni interesi – juče, danas, sutra“, a oba imena izazivaju određenu nervozu u Crnoj Gori, gde je njihov politički angažman i javni rad često bio kontroverzan.

Bokan je poznat po svom političkom angažmanu, koji je često bio u okviru ekstremnijih i nacionalističkih stavova, što mu je donelo i osude, naročito među onima koji se protive njegovoj interpretaciji srpske istorije. Njegove izjave i stavovi, koji često spajaju politiku i istorijske interpretacije, bili su predmet brojnih polemika i kritika u Crnoj Gori, gde je smatran provokativnim.

Aleksandar Raković, takođe, nije prošao nezapaženo, naročito zbog svojih kontroverznih stavova koji se tiču istorije, geopolitike i nacionalne politike. Zbog svojih stavova, Raković je postao veoma upitan i u mnogim krugovima u Crnoj Gori, gde se njegov politički diskurs često smatra izazovnim i polarizujućim.


Glas javnosti

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR




od 1 u 27.03.2025 06:55:12 h
     0 
gde vam se Seselj , Vulin , Simo Spasic i ostali veliki srbi