- Mislim da je ovaj most nesvakidašnji i da će ljudi hteti da dođu da vide most koji ne vodi nigde - smatra stočar Radomir Milenković koji je uveren da bi ćuprija mogla da postane nova turistička atrakcija na jugu Srbije.
Izgradnja mosta započeta je 2004. godine kad je građen auto-put. On je već dobio rupe od starosti, a most koji spaja meštane pet leskovačkih sela sa njihovim vinogradima i njivama i dalje postojano stoji bez prilaza.
Jovica Stamenković ceo život ima vinograd s druge strane reke Morave. Kad je izgrađan most, njegov vinograd ostao je s druge strane. Merdevine koje vode preko mosta velika su prepreka u njegovih 87 godina.
- Jedva sam sišao i otišao. Nisam mogao da obavim posao, jer sam se umorio, vratio sam se, šta sam mogao da obavim, ja sam obavio, šta nisam mogao, nisam mogao - rekao je Jovica.
Ispričao je da su sa one strane mosta meštani gajili svinje, ovce i krave. Sada kaže da ne mogu ništa.
- Ranije je reka bila široka pa smo je gazili nogama, digaljama, nekad napravimo most drven, a onda dođe Morava i led zimi i odnese ga. Muke smo mučili. Mnogo tamo smo imali 48 trle, ovce smo čuvali tamo, krave, svinje, koze, sve živo - naveo je Jovica.
Most usred ničega, bez početka i kraja meštani ipak koriste svih ovih godina.
- Najveći problem nam je auto-put. Nema ni jedan prilaz da bi se došlo mostom. Nema prilaza od auto-puta. Ima jedno 4,5 km jedan most prema Manojlovcu, a u krugu od 10 km mi nemamo prilaz ovom mostu - istakao je stočar Nenad Nešić.
Milenković je dodao da se zbog problema prelaska preko reke mehanizacija često kvari.
- Nama je problem da prebacimo mehanizaciju preko reke, veliki problem, svake godine imamo remont nekog traktora, zamisli kad ti potopiš traktor do farova bukvalno - rekao je Milenković.
Nije samo selo Donje Krajince u problemu.
Meštani ukupno pet sela moraju da prelaze Južnu Moravu da bi došli do svojih imanja koja su s druge strane reke. Ne postoji drugi put sem auto-putem što nije bezbedno, piše Kurir.
И ово је за устанак!