Upotreba grejalica je zabranjena, dok se saune i bazeni ne smeju zagrevati. Ali, to nije sve: svako ko prekrši ove smernice može da ode i u zatvor i do tri godine ili da plati debelu novčanu kaznu!
Ovo je predviđeno saveznim zakonom o nacionalnom ekonomskom snabdevanju, na koji se Odeljenje za ekonomske poslove eksplicitno poziva u zvaničnom dokumentu.
- Kršenje zakona u vezi sa državnim snabdevanjem energentima su prekršaji ili čak zločini u nekim slučajevima i kantoni će ih (prekršioce) goniti po službenoj dužnosti - objašnjava Markus Sporndli portparol portparol Federalnog ministarstva finansija.
Međutim, ako neko slučajno podesi teromstat neispravno, neće biti tretiran isto kao neko ko namerno zagreva svoj bazen na 25 stepeni. Kazna za firmu koja namerno prekorači svoju gasnu kvotu, verovatno će biti još stroža, navodi "Blik".
Međutim, ne bi trebalo da postoji široka potraga za energetskim grešnicima.
- Mi nismo policijska država. Policija ne ide kod svih – ali može biti provera na licu mesta. Nacrti pravilnika se pre svega zasnivaju na činjenici da se ogromna većina stanovništva pridržava zakona - rekao je ministar finansija Gaj Parmelin (62) prošle srede na konferenciji za medije Saveznog veća.
Kontrole u "sivoj zoni"U izveštaju se navodi da se vlada kreće u "sivoj zoni", sa izazovima i sporovima oko kaznenih mera koje će verovatno zaokupiti sudove.
Fredi Fasler, viši policijski službenik, pozvao je vladu da "naredi samo mere koje se mogu implementirati i, pre svega, kontrolisati". Fasler je rekao da ne želi da policija ide od vrata do vrata, pozivajući da se smernice primenjuju sa osećajem mere.
Direktor policije Fredi Fesler (63) već je apelovao na saveznu vladu da "naredi samo mere koje se mogu primeniti i pre svega kontrolisati".
- Ali još postoje neka otvorena pitanja koja treba razjasniti - objašnjava Fesler.
Nije precizno definisano koji organ ili institucija je nadležan za kontrole. On dodaje da ne želi da "energetska policija" ide od vrata do vrata.
- Želimo da sprovedemo uredbu sa osećajem mere - navodi direktor policije.
Da li su potrebne kazne?Zbog sadašnjih krivičnih odredbi, tužilaštvo ili čak sudovi bi morali da budu uključeni, navodi "Blik".
- Ovo postavlja pitanje da li su, umesto složenih krivičnih postupaka, pravi put jednostavne novčane kazne, kao što je bio slučaj u korona krizi. Definitivno ćemo morati da razgovaramo o tome - zaključio je Fesler.
Kantoni imaju rok do 22. septembra da dostave svoje nedoumice i sugestije prenosi blic.rs.