Topljivi osigurači se sastoje od metalne limene premosnice određenog preseka od specifičnog materijala sa određenim električnim otporom i limitiranim protokom struje u odnosu na vodiče tog strujnog kola kako bi ciljano bili najslabija karika u tom spoju koja će očekivano prva popustiti (istopiti se) ako dođe do preopterećenja strujnog kola.
Postoje različite izrade kućišta i veličine osigurača zavisno od marke vozila i nisu svi univerzalni i dostupni uz redovnu opremu vozila. Kada se rastope vrlo je važno uvek ih zameniti osiguračem iste snage ili manje ako drugačije trenutno nemamo, ali nikako veće snage od one koju je specificirao proizvođač vozila (u amperima) kako biste izbegli rizik pregrevanje električne mreže (opasnost od požara). Važno je napomenuti – popravljanje osigurača je radnja koju proizvođač vozila ne odobrava piše 24sedam
Možete u vozilu uvek imati kutijicu sa osiguračima i pincetu s kojom ćete ih najlakše izvući iz ležišta i prekontrolisati kroz prozirnu plastiku.
Preporuka je da prethodno fotografišete kutiju osigurača kako bi izvađeni osigurač tačno vratili s mesta iz kog je izvučen.
Ako novi osigurač pregoreva na istoj poziciji, iz nepoznatih razloga, preporuka je ne pojačavati osigurač već kontaktirati tehničko osoblje servisa koje održava vaše vozilo i posavetovati se. Retko se događa da je osigurač pregoreo, a da ne postoji ozbiljniji uzrok.
8 sati