Naime, Tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je Vasić osumnjičen da je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra Generalštaba, nakon čega je ovaj dokument bez učešća stručnih lica konzervatorske struke Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, uputio Vladi Republike Srbije preko resornog Ministarstva kulture. Nakon toga je, 14. novembra 2024. godine, Vlada donela Odluku o prestanku svojstva kulturnog dobra zgradama Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u Beogradu, a potom ga obrisala iz registra kulturnih dobara.
Na taj način, Vasić je, kako se navodi u saopštenju, naneo štetu kulturnom nasleđu Republike Srbije, koje je bio dužan da čuva.
“Dana 12. maja 2025. godine, izvršeni su pretresi u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, nakon čega je osumnjičeni Goran Vasić zadržan i biće sproveden u Javno tužilaštvo za organizovani kriminal radi saslušanja“, zaključuje se u saopštenju Tužilaštva ua organizovani kriminal.
U martu 2024. objavljeno je da Vlada namerava da firmama povezanim sa američkim predsednikom Donaldom Trampom pokloni parcele na kojima se nalaze ruševine zgrada Generalštaba. Preciznije, predviđeno je da se parcele daju u zakup na 99 godina bez naknade, a da se zatim pravo zakupa pretvori u pravo svojine, takođe bez naknade.
Ubrzo potom je tadašnji tadašnji ministar građevinarstva Goran Vesić potpisao Ugovor o revitalizaciji kompleksa nekadašnjeg Generalštaba sa kompanijom „Affinity Global Development“, na čijem je čelu Džared Kušner, zet Donalda Trampa.
Nedugo potom, obelodanjeno je da će se na mestu bombardovanog Generalštaba biti izgrađen hotelski kompleks – Tramp kula.
Time što je sa Generalštaba skinuta oznaka kulturnog dobra, otklonjena je i poslenja prepreka za njegovo rušenje i gradnju novih objekata.
Inače, zaposleni u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture tražili su Vasićevu ostavku ili razrešenje zbog, kako su naveli, “grubih povreda profesionalne etike i procedura u vezi sa statusom kulturne baštine objekata Generalštaba i Ministarstva odbrane u Beogradu”. Naime, u zahtevu upućenom Ministarstvu kulture i Vladi, grupa zaposlenih stručnjaka iz Zavoda navela je da je direktor samostalno i bez znanja stručnih službi uputio dopis u kome se traži prestanak svojstva kulturnog dobra za ove objekte.
„Dokument je prikriven pod predmetom koji se odnosi na rešenje stambenog pitanja, što je očigledan pokušaj da se izbegne interna kontrola i nadzor. Ovakvo ponašanje narušava institucionalni integritet i ugrožava zaštitu kulturne baštine“, naveli su zaposleni.
Glas javnosti /N011S