U Srbiji oko 200.000 pacijenata čeka na inovativne lekove koji su im od vitalnog značaja. Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) je u poslednjih nekoliko godina postigao napredak, nabavljajući brojne lekove koji produžavaju i poboljšavaju kvalitet života obolelih, ali još oko 80 inovativnih lekova čeka na uvrštenje na pozitivnu listu.
Maja Marković, predsednica Udruženja obolelih od limfoma Lipa, ističe da ovi lekovi menjaju tok teških bolesti poput karcinoma, hematoloških maligniteta, dijabetesa i multiple skleroze. Iako je postignut napredak, Srbija zaostaje za zemljama regiona, posebno u oblasti hematologije, a nedostaje i predvidivost u nabavci lekova. Marković predlaže uvođenje posebne budžetske linije za kontinuiranu nabavku ovih lekova i analizu efikasnosti terapija kako bi se osigurala najbolja moguća primena. Dok su neke oblasti, poput lečenja karcinoma dojke, na nivou evropskih standarda, druge, poput hematologije, zaostaju, ostavljajući pacijente sa bolestima poput difuznog B-kružnoćelijskog limfoma, Hočkinovog limfoma, hronične limfocitne leukemije i policitemije vere bez potrebnih terapija.
Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata Srbije, naglašava da su inovativni lekovi nezamenjivi i ključni za preživljavanje pacijenata sa onkološkim, kardiološkim, hematološkim i drugim teškim oboljenjima. Iako je RFZO u prethodnih pet-šest godina uvrstio desetine lekova na listu, problem i dalje postoji. Pilipović, koji je preživeo melanom zahvaljujući inovativnoj terapiji dobijenoj u Nemačkoj, ističe hitnost situacije. Udruženje je zatražilo sastanak sa premijerom, ministrima i direktorkom RFZO-a kako bi se pronašlo rešenje za ubrzanu nabavku ovih lekova.
Od 2017. do 2023. godine na listu je uvršteno 80 inovativnih lekova, a budžet za retke bolesti povećan je sa 130 miliona dinara 2012. na 7,2 milijarde dinara 2023. godine. Ipak, potreba za bržim i kontinuiranim ulaganjem ostaje ključna za spasavanje života i poboljšanje kvaliteta života pacijenata.
Udruženje pacijenata Srbije je nedavno uputilo pismo i zatražilo sastanak sa premijerom Srbije, ministrima finansija i zdravlja i direktorkom RFZO kako bi pokušali da nađu rešenje za njihov problem, odnosno za nabavku inovativnih terapija.
“Evo, ja danas ne bih bio živ da nije bilo inovativnih lekova. Ali, ja sam ih dobio u Nemačkoj. A da nisam dobio inovativnu terapiju pre 12 godina, odavno bih umro od melanoma. Deset godina već nemam mestastaze, a da nisam dobio inovativne lekove – umro bih”, priča Pilipović.
Glas javnosti/nin.rs