Glas Javnosti

OD TVRĐAVE ATLETSKI STADION? Smederevski spomenik može da ostane bez zaštite UNESCO zbog ASFALTNE STAZE, građani BESNI, ali KASNO! (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

Smederevska tvrđava, biser srenjevekovne arhitekture kod nas i u Evropi, dobilo je ni manje ni više nego atletsku stazu. Crveno asfalt proteže se unutar samih zidina, a gradonačelnica ne želi dalju diskusiju o tome u nameri da zatvori slučaj.

Najveća srednjovekovna ravničarska tvrđava u Evropi i poslednje veliko delo srpske arhitekture iz ovog perioda, smederevska tvrđava, dobija novi "ukras" - atletsku stazu.

Njena namena neće biti da Smederevcima omogući rekreativno bavljenje sportom, jer veliki broj njih trči iza zidina ovog zdanja, već je u pitanju profesionalna atletska staza, čije korišćenje neće biti dostupno svima i koja će po potrebi biti pretvarana u svojevrstan atletski stadion.

I dok se čelnici Grada diče ovim pojektom, građani Smedereva se već dugi niz godina pitaju se da li ovakav objekat treba da bude smešten u okvirima jednog od najlepših spomenika kulture koji Srbija ima.

Projekat dugo postoji, kamen temeljac izliven je još pre osam godina, a atletska staza u Despotovom gradu već je izgrađena. Uloženo je čak 60 miliona dinara, a prethodnih dana u Smederevu se uveliko priča o nastavku radova koji će za cilj imati izgradnju atletskog stadiona - u sred tvrđave iz 15. veka.

Da li se time skrnavi kulturna baština?

Gradski oci navode da je staza jedna od najmodernijih i najlepših, po standardima Svetske atletske federacije, a čini se, još uvek nema odgovora da li će zaista biti pretvorena u stadion i zašto je kao lokacija za njenu izgradnju izabrana baš tvrđava.

Fotografija atletske staze koja se nalazi iza zidina Velikog grada Smederevske tvrđave izgrađenog pre gotovo šest vekova, a koja se prethodnih dana masovno proširila na društvenim mrežama, ponovo je aktivirala polemiku da li gradnja stadiona na prostoru tvrđave predstavlja "ponos Smederevaca", "jedinstven i vrlo atraktivan atletski objekat na svetu", kako tvrde njegovi zastupnici iz lokalne samouprave ili pak "skrnavljenje spomenika" i "uništavanje kulturne baštine", kako tvrdi veliki broj građana Smedereva.

"Kakav je problem izgraditi stadion na bilo kojoj livadi?", "Skrnavljenjne spomenika, i težak kičeraj", "Nastavljaju uništavanje svakog traga naše istorije", "Ne mogu da verujem! To, po svaku cenu treba sprečiti! Smederevska tvrđava je mesto gde zaista možeš da osetiš tragove prošlosti", "Zbog izgradnje staze tvrđava nikad neće moći na UNESCO listu", "Skandalozno", bilu su samo neki od komentara građana Smedereva, prenosi Blic.

Smederevci se pitaju koliko je novca uloženo u ovaj projekat i zbog čega on nije usmeren u obnovu kula tvrđave i druge neophodne radove koje će ovom zdanju omogućiti da se nađe na listi Unesca, na šta se već decenijama čeka.

Vredno arheološko nalazište

Takođe, Semderevska tvrđava nije samo jedan od najznačajnihih kulturnih spomenika u našoj zemlji, već i svojevrsno arheološko nalazište.

Osamdesetih godina na ovom prostoru, nakon uklanjanja fudbalskog terena koji se tada nalazio u tvrđavi, pronađeni su ostaci crkve iz 10. veka. Za arheološka istraživanja centralnog dela varoškog bedema Smederevske tvrđave, izdvojeno je dva i po miliona dinara, a za izgradnju atletske staze 60.

Postavlja se pitanje šta još to iza svojih zidina ona krije i da li je izgradnja staze narušila neko nalazište ili će, eventualno, u slučaju nekog pronalaska, staza morati da bude uklonjena?

Dozvola samo za amatersku atletiku, ne stadion

Direktor Regionalnog zavoda za zaštitu spomenika kulture Smederevo Dejan Radovanović kaže za "Blic" da projekat već dugo postoji, ali da je atletska staza prvobitno trebalo da bude namenjena za amatersko bavljanje atletikom, a ne profesionalno.

- Još 2001. godine je krenula prva inicijativa, pa je to odbijano do 2012, tada je urađen projekat. Po ingerencijama, kada je u pitanju spomenik kulture od izuzetnog značaja kakav je Smederevska tvrđava, onda Republički zavod za zaštitu spomenika kulture izdaje uslove i saglasnosti na projekte. Tada je prihvaćeno da se uradi projekat za izgradnju atletske staze, ne stadiona, bitna je razlika, i to za amatersko bavljenje atletikom - kaže Radovanović za "Blic".

Zatvoren slučaj

Gradonačelnica Smedereva dr Jasna Avramović kaže za "Blic" da izgled tvrđave izgradnjom staze nije narušen, te da stadiona neće biti, osim u slučaju održavanja pojedninih manifestacija kada će biti postavljane montažne tribine, dodajući da želi "da završi tu priču".

- Staza je izgrađena od 60 milona dinara donacije, od toga je tri miliona dao grad. Po njoj neće biti moguće voziti trotinete, rolere, šetati kućne ljubimce. Staza mora da se sačuva. To je bio prazan prostor i za izgradnju je dobijena dozvola od Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture. Tribine će biti postavljane ako tu budu bile održavane neke manifestacije, ali montažne. Tvrđava se ne uništava, sačuvano je sve tako kako jeste - kaže Avramovićeva za Blic.

(Glas javnosti/Blic.rs)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR