Glavni razlog za zahtevanu korekciju cene je, kako kažu u „Vodovodu”, povećanje troškova koji direktno utiču na proizvodni proces.
– Povećanje cene električne energije za preduzeće koje je jedan od najvećih potrošača struje u zemlji, kao i povećanja cena hemikalija i materijala koji su nužni u procesu proizvodnje vode i odvođenja otpadnih voda u velikoj meri utiču na našu rentabilnost. Odluka Vlade Republike Srbije o povećanju minimalne cene rada za 13,7 procenata od 1. januara uticaće na povećanje troškova zarada zaposlenih, odnosno ukupnih troškova koji takođe utiču na proces proizvodnje – objašnjavaju u „Vodovodu”.
Traženo povećanje cene, kažu, predstavlja minimum neophodan za nesmetani proces proizvodnje i distribucije vode.
– Na ovaj način obezbeđuje se uredno snabdevanje potrošača vodom propisanog kvaliteta i odgovarajućeg pritiska, kao i neometan proces odvođenja otpadnih i atmosferskih voda do recipijenata – kažu u ovom preduzeću i naglašavaju da je prethodno povećanje cene stupilo na snagu 1. januara ove godine.
Zahtev za ovo novo povećanje za sve potrošače donesen je na sednici Nadzornog odbora JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija” održanoj 30. oktobra. Posle te odluke zahtev je predat nadležnima u gradu. Od njih se traži saglasnost o povećanju cene za 17,5 procenata sa primenom od 1. januara 2025.
Cena za jedan kubni metar odvođenja otpadnih voda bila bi na osnovu tog zahteva 35,26 dinara, a za pogonsku spremnost 191,74 dinara. Cene za domaćinstva i sportsko-rekreativne centre bile bi iste, dok bi za ostale potrošače cena za potrošenu vodu bila 144,37 dinara, za odvođenje otpadnih voda 77,69, a za pogonsku spremnost 191,74 dinara.
Zahtev gradu za povećanje cena uputile su, kako smo pisali, i „Pogrebne usluge”, pa bi prosečna cena sahranjivanja umesto dosadašnjih oko 67.000 dinara trebalo da bude oko 119.000. Kao razlog za ovo poskupljenje navodi se povećanje cena električne energije, građevinskog materijala, opreme… Osim toga, ovo preduzeće izgradnju novog velikog počivališta u Kaluđerici finansira iz sopstvenih sredstava.
Ove godine od oktobra poskupelo je i grejanje, i to za oko devet odsto.
U septembru je „Parking servis” povećao cenu parkiranja za pet dinara u svim zonama. Sat vremena u crvenoj zoni po satu sada iznosi 65 dinara, u žutoj zoni 58, u zelenoj 50, a u plavoj zoni, koja je bez vremenskog ograničenja, cena po satu je 40 dinara. Stanovnici ulica u kojima se primenjuje zonski sistem parkiranja imaju povlašćenu cenu parkiranja od 500 dinara mesečno, dok se vozila osoba sa invaliditetom mogu besplatno parkirati na obeleženim invalidskim mestima.
Od 1. avgusta na računu „Infostana” nalazi se i nova usluga koja obuhvata tretman i odlaganje komunalnog otpada na sanitarnoj deponiji „Vinča”. Ona se obračuna 5,92 dinara po kvadratnom metru stana. Ovu uslugu zatražila je kompanija „Beo čista energija”. Za domaćinstva koja smeće odlažu u individualne kante od 240 litara cena za ovu vrstu odlaganja komunalnog otpada određena je paušalno i mesečno iznosi 443,85 dinara.
Od 15. avgusta poskupela je i usluga sakupljanja i transporta komunalnog otpada koja se „Gradskoj čistoći” plaća posredstvom „Infostana”.
Za ovu uslugu domaćinstva treba da izdvoje 9,90 dinara po metru kvadratnom. Ukoliko se plaća paušal po kanti, onda ona iznosi 950 dinara.
Glas javnosti/P02S