Mikrobilje i klice poslednjih godina postaju sve više sastavni deo zdrave ishrane i obavezan dodatak uz glavni obrok po restoranima. Kragujevčani Teodora Sekulić i Nemanja Catić jedini su gradu koji se za sada bave proizvodnjom mikrobilja i klica, a u sobi koju su prilagodili sadnicama gaje i do 25 vrsta tek proklijalog bilja.
- Klicama treba od pet do sedam dana, a nekom mikro bilju treba od sedam do 21 dan jer kad već prođe tri nedelje to više nije mikro biljka pošto ona već tada prelazi u povrće i žitarice. Uslovi su specifični za gajenje, temperatura ide od 17 do 21 stepen dok je vlažnost vazduha u opsegu od 40% do 60%. Svetlost treba da podržava sunčevu svetlost i tu su led svetiljke koje ne smeju da greju - rekla je Teodora, piše portal Ekapija.
- Ta semena su isključivo za mikro bilje i klice i ne može obično seme da se koristi koje se sadi u bašti. Mikrobilje bi moglo da se u prirodnim uslovima sadi samo dva do tri meseca godišnje kada su im idealni uslovi jer su same biljke vrlo delikatne. Kod kontrolisanih uslova u zatvorenom prostoru mogu da se sade tokom cele godine - obajsnio je Nemanja.
Na mesečnom nivou ovaj mladi par proizvede i do pet stotina pakovanja mikrobilja i klica a za sada podmiruju potrebe kragujevačkih restorana.
- Kukuruz kokičar je vrlo specifican jer sme samo u mraku da se gaji, on ne izlazi na svetlo uopšte da bi ostao žut i sladak je. Bosiljak ima izrazitiji miris i to pet puta veći nego odrasla biljka kad je začinsko bilje u pitanju. Često me ljudi pitaju koliko smemo mi toga da pojedemo a ja im kažem koliko god želite. Recimo 40 grama klica crvenog kupusa zadovoljava dnevne potrebe organizma za C vitaminom - objasnila je Teodora.
Iako se proizvodnja odvija u prilagođenim sobnim uslovima Nemanja i Teodora planiraju i da prošire kapacitete jer su i sami iznenađeni interesovanjem za njihovim proizvodima koji su na kragujevačkom tržištu tek nepunih godinu dana.
2 sata