Naime, Kolegijum klinike za kardiohirurgiju UKC Niš uputio je inicijativu svim nadležnim državnim institucijama u Republici Srbiji da se donese Zakon o nacionalnom značaju zdravstvenih radnika, napisao je na svom Tviter nalogu prof. dr Dragan Milić, direktor niške Klinike za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Niš.
Inicijativu prenosimo u celosti:
„U cilju rešavanja brojnih i nagomilanih problema u zdravstvenom sistemu Republike Srbije, ceneći potrebu da se pacijent i njegove potrebe vrate u centar pažnje, u želji da se spreči odliv zdravstvenog osoblja iz Srbije u inostranstvo i time dugoročno obezbedi budućnost, sigurnost i stabilnost zdravstvenog sistema naše otadžbine, u cilju što bržeg eliminisanja svih listi čekanja, Kolegijum klinike za kardiohirurgiju UKC Niš uputilo je inicijativu svim nadležnim državnim institucijama u Republici Srbiji da se donese Zakon o nacionalnom značaju zdravstvenih radnika“, navodi se u sopštenju za Klinike za kardiohirurgiju UKC Niš.
Kolegijum Klinike je javnost upoznao i sa tri člana Zakona o nacionalnom značaju zdravstvenih radnika.
„Svim zdravstvenim radnicima u Srbiji nakon položenog državnog ispita obezbeđuje se radni odnos u periodu ne dužem od tri meseca od položenog ispita. Svim zdravstvenim radnicima obezbediće se radni odnos na neodređeno vreme u periodu ne dužem od godinu dana od položenog državnog ispita. Kriterijume za prijem u pojedine zdravstvene ustanove definisaće se posebnim Pravilnikom koji će doneti Ministarstvo zdravlja u saradnji sa zdravstvenim ustanovama i medicinskim fakultetima u Srbiji, prvi je član Zakona“.
U članu 2 se navodi da se uvodi moratorijum na mogućnost dvojnog radnog odnosa za sve zdravstvene radnike, u državnoj ustanovi i privatnoj praksi, u trajanju od 5 godina. U tom periodu doneti zakonske odredbe kojim će se obezbediti isti uslovi za rad državnog i privatnog zdravstva. U ovom periodu eliminisati sve liste čekanja i obezbediti pacijentu pravo na izbor gde će se lečiti“.
Uvode se platni razredi koji će definisati težinu i odgovornost za svako radno mesto u državnom zdravstvenom sistemu.
„Osnovni koeficijent, bazični, definisaće osnovnu platu. Pored osnovnog platnog razreda uvode se još 3 platna razreda koji će se razlikovati za 20, 40 i 60 odsto u odnosu na bazični. Kriterijumi za određivanje platnih razreda definisaće se posebnim Pravilnikom koji će doneti Ministarstvo zdravlja u saradnji sa zdravstvenim ustanovama i medicinskim fakultetima u Srbiji, sadržaj je trećeg člana“.
Glas javnosti/N07S