Glas Javnosti

NIJE NOVOST ALI OTKRIVAMO RAZLOG: Zašto žene za isti posao primaju manju platu od muškaraca?

Društvo
Autor: Glas javnosti

Da muškarci imaju veće plate u odnosu na žene, nije novost. To je problem i u zemljama Evropske unije, ali i u Srbiji. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, muškarci su u svim starosnim grupama zarađivali više od žena. Ta razlika se povećavala kako su rasle godine, tako da su u dobi od 45 do 49 godina muškarci zarađivali čak 13.000 dinara više od žena. U zemljama EU žene zarađuju 13% ma

Ukoliko je ta razlika veća od 5% kompanija će morati da preduzme mere da je smanji.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) pozdravlja ovakvu odluku zemalja EU jer je i te kako potrebna za smanjenje platne diskriminacije.

– I Srbiji bi ovakav zakon bio potreban. Međutim, daleko smo mi od njegovog donošenja. Ovaj zakon je nadogradnja uspostavljenoj radnopravnoj regulativi. U tim zemljama se poštuju postojeća radna prava. O zaposlenom i njegovom zadovoljstvu se vodi računa – naglašava Ranka Savić, predsednica ASNS. Dodaje da u Srbiji malo ko razmišlja o tome da li se žena oseća manje bitnom i da li je ponižena ukoliko za isti rad u istoj delatnosti prima manju platu od kolege.
– Dok to ne postane tema i u Srbiji, možemo samo da pozdravimo odluku evropskih parlamentaraca – kaže predsednica ASNS-a.
I u Sekciji žena Saveza samostalnih sindikata Srbije podsećaju na uslove rada i status žena na tržištu rada.
– Svesni smo da uprkos implementaciji zakona koji bi poboljšali opšti položaj žena u društvu, taj status nije na zadovoljavajućem nivou. Osim što rade u profesijama koje su slabije plaćene, kao što u uslovima krize lakše gube posao, ostaju duže ekonomski neaktivne, žene se susreću i sa slabijim napretkom u odnosu na svoje muške kolege. Teret neplaćenog kućnog rada pada uglavnom na žene, koje tako menjaju sve one usluge i servise koje je nekada država obavljala – od brige o deci, nege starijih i nemoćnih, do nege osoba sa invaliditetom i svih drugih poslova koji omogućuju društvenu reprodukciju – navode iz saveza.

Inače, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, tokom prošle godine muškarci su u gotovo svim starosnim grupama zarađivali više od žena. Tako su oni uzrasta od 15 do 19 godina mesečno u kuću donosili 48.976 dinara, dok su žene inkasirale oko 2.000 dinara manje. Nešto gori odnos je u malo starijoj grupi, pa su muškarci između 20 i 24 godine mesečno zaradili 59.611 dinara, a žene blizu 54.930. Razlika u platama kao da raste sa godinama, pa u dobi od 45 do 49 godina muškarci zarađuju čak 13.000 više od žena, odnosno 89.916 dinara. Zanimljivo je da žene preuzimaju vođstvo u visini zarade tek pred penziju. Tako im od 60 do 64 godine na račun leže u proseku 692 dinara više, a posle 64 godine čak 1.150 dinara, i ostvaruju zaradu od 78.307 dinara.
SEF: za eliminaciju platnog jaza potrebne 132 godine
Prema poslednjem globalnom izveštaju o rodnom jazu u platama Svetskog ekonomskog foruma (SEF) biće potrebne 132 godine da se u potpunosti premoste rodne razlike u platama i postigne jednakost u svetu. Što se tiče Evrope, za ovakve promene biće neophodno šest decenija. Kako sada stoje stvari, jaz u prihodu žena i muškaraca globalno istrajava, a napredak u smanjenju velikih razlika i u Evropi ide sporo, prenosi portal Ekapija.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR