Zakon ne sadrži takvu meru. Originalni tvit je satiričnog karaktera, ali su ga mnogi korisnici shvatili ozbiljno i čitava priča je vrlo brzo eskalirala i postala viralna.
- Novim propisima ozakonjen progon muškaraca u SRB i gledanje žene u oči biće kažnjivo! - piše u naslovu članka objavljenog 3. juna 2021. na portalu "Srbin Info". Članak sadrži video snimak intervjua sa Vladislavom Đorđevićem tehnologom i inženjerom, koji se zalaže za maskulistički pokret. Intervju je objavljen i na Jutjub kanalu pomenutog portala i traje oko sat i po vremena.
Skrinšot sa Tviter naloga na osnovu kog je nastala pometnja, prikazuje sadašnju ministarku za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordanu Čomić.
Kakva transformacija?!
— svetlana (@fjaka2004) June 6, 2021
Ovo levo ...Gledanje žene u oči biće kažnjivo???
Ovo desno pokazuje srednji prst... pic.twitter.com/oz3qOOsXyt
Mnogi korisnici shvatili su tvit kao njenu ozbiljnu i zvaničnu izjavu i reagovali komentarima.
Sa ovim , navodnim kaznjavanjem, gde ce biti ,kaznjivo ,,gledanje zena u oci,, najvise ce biti ostecene i zloupotrebljene, upravo ZENE...
— Божо ⭐⭐⭐ Бјелица (@Dobro_selica) June 6, 2021
Niko ih nece gledati u OCI....nego u SISE...a, to je ?????
- U Zakonu o rodnoj ravnopravnosti koji je stupio na snagu 1. juna 2021. nema ničega što bi učinilo kažnjivim ako muškarac "gleda ženu u oči" - potvrdila je za "AFP Činjenice" poverenica za zaštitu ravnopravnosti u Srbiji.
,,GLEDANJE ŽENE U OČI BIĆE KAŽNJIVO,,
— Olovni vojnik (@OlovniV) June 6, 2021
I to ga zabole pic.twitter.com/N6K0PW7l07
Cilj zakona, kako je navedeno u prvom članu, je preduzimanje "mera za ostvarivanje i unapređivanje rodne ravnopravnosti (koje) podrazumevaju stvaranje jednakih mogućnosti za učešće i ravnopravan tretman žena i muškaraca u oblasti rada, zapošljavanja i samozapošljavanja, socijalne i zdravstvene zaštite, obrazovanja, vaspitanja, nauke i tehnološkog razvoja, informaciono-komunikacionih tehnologija i informacionog društva, odbrane i bezbednosti, saobraćaja, energetike, zaštite životne sredine, kulture, javnog informisanja, sporta, u organima upravljanja i nadzora i njihovim telima, političkog delovanja i javnih poslova, seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava, pristupa robi i uslugama."
(Glas javnosti)