Glas Javnosti

NEĆU DA SE ZOVEM KINA! I da li je MARADONA samo IZMIŠLJENI LIK iz populrne SERIJE

Društvo
Autor: Glas javnosti

Ne iznenadi nas kad upoznamo nekog ko se preziva Petrović ili Jovanović i u tome nema ničeg neobičnog. Ali isto tako se veoma iznenadimo kada upoznamo Prdića, Kenjala, Zaklanog, Trtića ili Kasapića.

Ime i prezime nas obeležava za ceo život. Ali na sreću postoji mogućnost i da isto promenite prema sopstvenom nahođenju. Procedura je jednostavna. Samo treba da platite.

-Dali su detetu ime Kina! Dali su detetu ime Kina I sad im se to ne sviđa, dete ima skoro dve godine I već je počela okolina da zeza dete I roditelji sad hoće da detetu promene ime – ističe Nedeljko Caković, šef matične službe opštine Rakovica.

Umetnici takođe menjaju svoje ime I prezime shodne delatnosti kojom se bave, a često odabir pada na nekog značajnog umetnika iz epohe u koju je umentik zaljubljen ili je vezano za stil. Takođe, Romi često podnose zahteve za promenu imena I prezimena.

-Umetnici likovni na primer menjaju ime. Imao sam slučaj žene likovne umetnice koja je tražila da promeni ime u karakteristično ime za Induse. Obavio sam razgovor sa njom I pitao je za razlog promene I rekla je pa ja sam umetnica I hoću tako da se zovem. Tek kad sam počeo da radim, opština Palilula, imao sam jedan karakterističan slučaj. On je bio punoletan, došao je da promeni ime I prezime. Ja sam ga pitao kako ćeš da se zoveš rekao je Maradona I ja sam doneo rešenje kojim sam mu omogućio promenu imena jer su Romska imena I prezimena specifična – objašnjava Caković.  

Treba istaći da je matičar po zakonu obavezan da, kada neko želi da promeni bilo ime bilo prezime, obavi prvo informativni razgovor o razlozima promene. Takođe, ima pravo I da odbije zahtev odnosno da donese negativno rešenje. Naš zakon ne dozvoljava davanje pogrdnih imena , kao I imena koja nisu u skladu sa običajima. Ali I pored toga nailazimo na prezimena koja u današnje vreme imaju pogrdan naziv, kao što su Gaće i Karagaća. Ali, u vreme kada su ta prezimena nastala, gaće su bile naziv za pantalone, a ne za donji veš, pa je prezime Karagaća značilo da je u pitanju neko ko nosi crne pantalone, a u prvom planu nije nesto druAgo. Bilo kako bilo, matičari ističu da se danas prezime češće menja od imena a razlog tome je i brak.

- Što se prezimena tiče imamo četiri karakteristične varijante prilikom sklapanja braka. Posle sklapanja braka žena može da menja prezime kako god hoće, nije u obavezi ni da traži saglasnost muža, ni bilo koga. A što se tiče promene prezimena najčešća je promena posle razvoda braka, žene u većini slučajeva vraćaju svoje devojačko prezime. Imamo promenu prezimena iz ličnih razloga I to je širok pojam. I promena prezimena radi usklađivanja lične dokumentacije.

A u današnje vreme sve je više promene imena, još više prezimena, a sve je češća I promena pola.

- U medicinskim ustanovama dolazi do promene pola, sa dokumentacijom I izveštajem od lekara lice odlazi kod matičara gde je upisan u matičnu knjigu rođenih da mu se u rubrici pol promeni ta rubrika. Kada se to završi I sprovede u matičnu knjigu rođenih, lice odlazi kod nadležnog organa uprave gde ima prebivalište da izvrši promenu imena na osnovu rešenja. U postupku za promenu imena potrebno je dostaviti izvod iz Matične knjige rođenih, uverenje o državljanstvu, ako je lice u braku izvod iz Matične knjige venčanih. U slučaju da ta osoba ima decu onda I izvod iz Matične knjige rođenih za decu, uverenje iz suda da lice nije osuđivano I važeću ličnu kartu. U toj situaciji se donosi Rešenje o promeni imena koje se sprovodi posle u Matičnu knjigu rođenih podnosioca zahteva – ističe Caković.

Možda I nije toliko komplikovano papirološki promeniti pol iz muškog u žensko ili obrnuto. Svakako je nakon svih tih silnih operacija ova papirološka procedura šala komika. Ali treba istaći da I ona košta.

- Za rešenje u upravnom postupku taksa je 790 dinara, za pribavljanje dokumentacije po službenoj dužnosti ne plaća se taksa, ukoliko stranka lično pribavlja dokumenta zavisi od ustanove plaća se taksa – kaže Nedeljko Caković.

Ranije je promena pola možda bila totalno tabu tema, ali u današnje vreme više nije, I sve je veći broj zahteva u matičnim službama koja se odnosi na ovu promenu.

-U mojoj praksi od 22 godine do sada negde oko 10 rešenja o promeni pola sam izdao – ističe Caković.

Neretko nas i sam sistem natera na promenu imena ili prezimena jer je nekada upisom u matične knjige rođenih došlo do greške pa je Svjetlana upisana kao Svetlana, prezime Mihajlović zapravo je Mihailović. Najčešće su greške koje se tiču upotrebe slova J. U tim slučajevima radi se ispravka koja nas ne košta ništa. Ali kasnija promena dokumenata nas košta. I to ne male pare.

Ukoliko bih želela da se zovem Esmeralda treba mi 790 dinara za Rešenje za promenu imena, 1200 dinara za novu ličnu kartu, pa 3600 dinara za novi pasoš, zdravstvenu knjižicu ako mi donesu na kućnu adresu treba da platim 481 dinar...znači ukupno 6071 dinar! Pa možda ipak da ne promenim ime!

(Glas javnosti/D. Đ)

 

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR