Ono što će biti najveći problem, sudeći prema reakcijama roditelja, jeste kako će se organizovati produženi boravak za decu.
U odeljenjima koja su velika, preko trideset đaka nastava će se izvoditi u dve grupe. Nastava će za prvu grupu počinjati u osam i završavati se oko pola jedanaest. Zatim će ići pauza od četrdeset minuta, pa sledeća grupa đaka. Časovi će trajati pola sata sa manjim pauzama od po pet minuta i jednim velikim odmorom od petnaest minuta.
Ovaj sistem ne odgovara roditeljima kojima je poterban i boravak za decu nakon nastave.
Snežana Knežević, direktorka beogradske OŠ ’Vladislav Ribinkar’ kaže da će se tek razgovarati detaljno u okviru škole o organizovanju produženog boravka.
I što se tiče đaka starijih razreda moraće da budu podeljeni u grupe, đaci koji budu u popodnevnoj smeni trebalo bi da celokupnu nastavu slušaju u učionicama.
U OŠ ’Drinka Pavlović’ u Beogradu stariji đaci će ići po kombinovanom sistemu.
Iz ove škole kažu da kapaciteti kojima raspolažu nisu zadovoljavajući ali da nemaju prostora za proširenje. U fiskulturnoj Sali, koju bi mogli da iskoriste za izvođenje nastave, nema prirodne ventilacije, pa ova opcija ne dolazi u obzir. I iz ove škole poručuju da će o produženom boravku tek naknadno razgovarati isto kao i o rasporedu predavanja koji treba da usklade sa rasporedom na RTS da ne bi dolazilo do preklapanja.
Iz udruženja Roditelj kažu da su mnoge stvari još uvek nejasne u vezi sa novim nastavnim planom.
Šta će se desiti ukoliko se neko iz razreda razboli, pitaju se da li će onda svi morati u karantin. Da li će roditelji imati prava da izostanu sa posla ukoliko se dete nalazi u karantinu. Poručuju još i da deci mora da se obezbedi mogućnost boravka od osam sati ujutru, bez obzira kada počinje nastava.
(Glas javnosti/Kurir)