Došli smo do saznanja da plastika mikroskopske veličine lako ulazi u ljudske ćelije i embrione, menja njihov genetski profil i dovodi, između ostalog, do poremećaja ćelijskih komponenti koje mogu da prouzrokuju sterilitet, probleme sa implantacijom embriona, abnormalnim razvojem uopšte i posebno razvojem pluća - izjavio je Stojković, koji radi na istraživanju matičnih ćelija na Institutu američkog Univerziteta Harvard, u Bostonu.
On je kazao da je do ideje o istraživanju uticaja plastike došao pre dve godine, kada je video koliko ima plastičnog otpada i koliko plastike ima u kozmetici, lekovima, hrani, a da se niko nije pozabavio time koliko je to opasno po ljudsko zdravlje.
Dodao je da mikroskopski sitna plastika izaziva abnoramalan razvoj oka, srčanih zalisaka i dovodi i do kardiovaskularnih oboljenja.
Rezultat istraživanja je objavljen u sredu u međunarodnom časopisu “Stem Cells” čiji je Stojković bio urednik do 2012. godine.
U ekipi istraživača su bili i zaposleni u Klinici SPEBO u Leskovcu i profesori Kragujevačkog univerziteta.
Meni je najveća vest i radost što u publikaciji stoje Leskovac, Kragujevac i Srbija - kazao je Stojković.
Zagadjenje životne sredine plastikom poslednjih godina rezultirala je svakodnevnim unošenjem iste - putem vazduha, hrane i vode. Kakav efekat ima na ljudske ćelije, rani razvoj i nastanak bolesti pokazujemo po prvi put u našoj publikaciji. pic.twitter.com/t1DqmzLHSV
— Miodrag Stojkovic (@MioStojkovic) July 2, 2020
16 min