Nagrađivana učiteljica Vesela Mačkić izjavila je danas da smo postali društvo intelektualizma u kojem se manja pažnja posvećuje socijalnim veštinama dece važnim za stvaranje kvalitetnih odnosa među decom, ali i za formiranje zdravih emocija i empatije. Učiteljica iz Novog Sada je u razgovoru za Tanjug navela da se kroz prihvatanje različitosti svakom detetu daje šansa za lični napredak.
"Vi kroz prihvatanje pregršt različitih aktivnosti omogućavate da dete negde doživi uspeh i pronađe sebe. Važno je u radu sa decom pronalaziti nešto što će svakom detetu omogućiti da razvije potencijal", rekla je Mačkić.
Kako kaže, njen krajni cilj je da učenik postane nezavisan od učitelja.
"Cilj je da ih pustim da kroz različite aktivnosti sarađuju, da rade istraživanja, pa da pišu i pismo gradonačelniku, da istraže šta je to što mogu da menjaju u svojoj zajednici. Ja sam tu da pratim sve to, da im dam smernice, kada kažu da imaju neki problem, moje pitanje je - šta je vaš predlog, kako da se to reši", objasnila je Mačkić.
Ističe da nastavnik nikada ne može deci da posveti pažnje onoliko koliko to može učitelj, te da je cilj da učenici nakon četvrtog razreda budu samostalni i sami traže znanje.
"Važno je da deca ne dolaze samo kako bi nešto zapisali, nacrtali, slušali i klasično dobili domaće zadatke. Treba izaći iz okvira, olovke i papira, treba izaći napolje, treba pustiti svoje misli i razvijati zdrave navike", smatra ona.
Glas javnosti U01S