Po intoniranju himne "Bože pravde", praćene ovacijama Splićana, gradonačelnik dr Josip Smodlaka obraća im se:
20.11.1918. године - дан кад је Сплит клицао Србима:
— GiorgioSanto (@GiorgioSanto9) November 20, 2024
"Све је ово ваша Србија"
Српска војска, њен други батаљон 13. пука "Хајдук Вељко", Тимочке дивизије, тог 20.11.1918. године, ослободила је срце Далмације.
Срби су тих дана ослободили и Ријеку, Шибеник и Дубровник.
????????????❤️ pic.twitter.com/KfHz9a7oVr
„Braćo srcu našem najmilija, neumrli vitezovi srpski! Dobro nam došli nepobjedivi sokolovi naši! Dobro nam došli osloboditelji naši, ponosni naš cvijete, najljepši i najmiliji. Blagosloven bio čas kada vas vidjesmo. Blagoslovena vam svaka stopa bila! Blagoslovene majke koje vas rodiše! Blagoslovena kolijevka koja vas je odnjihala! Blagosloveni opustjeli domovi vaši, koji se u crno zaviše da nama uzmogne sinuti ovo zlatno sunce slobode, što nas sada obasjava. Koliko smo čeznuli za ovim časom! Zajedno sa vama kličemo onome koji vas je pripremio za pobjede, vrhovnome vođi vašemu, unuku velikog vožda Karađorđa, Kralju vašemu i našemu. Da živi Kralj Petar! Da živi Srpska vojska".
Istorijski događaji i emotivne reakcije koje su ih pratile često otkrivaju duboke paradokse u međuetničkim i političkim odnosima. Doček srpske vojske u Splitu 1918. godine predstavlja trenutak jedinstva i euforije među građanima koji su videli u srpskoj vojsci oslobodioce i braću, simbole nove slobode i zajedništva. Nasuprot tome, događaji iz 1990-ih, poput mučenja srpskih vojnika u splitskom zatvoru i scene guranja srpskog vojnika u tenku u more, otkrivaju surovost ratnih sukoba, duboku podelu i mržnju koja je tada zavladala.
На данашњи дан 1918. г. више од 20.000 одушевљених грађана на сплитској Риви дочекало је ослободиоце - 2. батаљон 13. пешадијског пука Тимочке дивизије “Хајдук Вељко“, под командом мајора Стојана Трнокоповића.
— Ранко Шкулетић ???????????????? (@RSkuletic) November 20, 2024
По интонирању химне "Боже правде", праћене овацијама Сплићана, pic.twitter.com/MWlpyS5fZG
Srbi su te 1918. viđeni kao oslobodioci i nosioci slobode.1990-te godine: Srbi su često bili predstavljeni kao agresori; to je rezultiralo incidentima i zločinima. Reakcije lokalnog stanovništva: Splićani su s oduševljenjem dočekali srpske vojnike, videći u njima simbol nove države i zajedničke budućnosti. 1990-te godine deo stanovništva Splita učestvovao je u ponižavanju i zlostavljanju srpskih vojnika, što je rezultiralo strašnim scenama duboke mržnje.
1918 godina simbolizuje vrhunac nade u zajednički život, dok događaji iz 1990-ih predstavljaju krah te iste nade.
Glas javnosti