Glas Javnosti

Mladima sve teže da se osamostale: Kirija za prosečan jednosoban stan dostiže više od pola prosečne plate

Društvo
Autor: Glas javnosti

Stambena kriza za mlade u Novom Sadu postaje sve vidljivija – visoke kirije, niske plate i nedostupno tržište pristupačnijih stanova sve češće znače ostanak u roditeljskom domu, odlaganje samostalnog života i odustajanje od planiranja budućnosti. Ko diktira cene na tržištu, zašto su stanovi sve skuplji i kako sve to utiče na društvenu nejednakost?

Cene iznajmljivanja stanova nekoliko godina rastu iz meseca u mesec. Najave za njihovim padom još nema. U Novom Sadu, za mnoge mlade, samostalni život postaje luksuz koji ne mogu da priušte. U društvu koje im sve teže nudi šansu za stabilnost, pitanje stambenog prostora postaje mnogo više od pitanja kvadrata – ono postaje pitanje jednakosti i perspektive.

Ekonomista Goran Marjanović  napominje i da problem nisu samo visoke cene iznajmljivanja stana, nego i sama kupovina stana koja direktno utiče na problem mladih da se osamostale. U takvim situacijama mladi sve češće ostaju u roditeljskim domovima, ili se pak vraćaju iz gradova u neke ruralne sredine, dok se oni koji studiraju često odlučuju i da putuju do drugog mesta na fakultet.

Kirija za prosečan jednosoban stan u Novom Sadu dostiže više od pola prosečne plate. To znači da mlad čovek, čak i ako je zaposlen, teško može da sebi da obezbedi osnovni uslov za samostalan život. Dugoročno, to vodi ka sve izraženijoj društvenoj nejednakosti – oni koji nemaju podršku porodice ostaju bez izbora. Kako je Novi Sad studentski grad, u grupama za iznajmljivanje stanova najčešće su studenti kojima su te cene zaista nepristupačne, zaključuje ekonomista Marjanović.

Potražnja za stanovima u Novom Sadu i dalje je velika iako su cene visoke. Razloge za to objašnjava advokat u Novom Sadu koji se bavi i nekretninama Nemanja Lubura.

"U našoj zemlji ne postoji nikakva zakonska regulativa gde država ili lokalna samouprava reguliše cene iznajmljivanja na tržištu, što je slučaj u nekim drugim zemljama, gde postoji gornja granica odnosno referentna kirija koju izdavalac ne sme da pređe", navodi Lubura osvrćući se i na to koliki je to zapravo problem za mlade.

Osim visokih kirija problem mladima predstavlja i izdavanje bez ugovorne obaveze. Iako bi ugovor trebalo da bude osnovna zaštita zakupca, stanovi se i dalje u velikom broju izdaju bez ikakve formalne obaveze. Advokat Lubura zaključuje da zakupodavci tako izbegavaju plaćanje poreza državi.

Sa druge starne, to stanarima otežava planiranje, ali i život – jer zakupodavci često povećavaju kiriju bez najave, ili u bilo kom trenutku odluče da raskinu usmeni dogovor i otkažu podstanara pre dogovorenog vremena. U takvoj nesigurnosti, mladi ne mogu da planiraju ni sledeći mesec, a kamoli budućnost.

Rastuće cene kirija, nedostatak pravne zaštite i opšti osećaj nesigurnosti stvaraju sve dublju društvenu pukotinu. Stan više nije samo mesto za život – on postaje simbol privilegije, a stambena kriza – ogledalo društvenih nejednakosti koje svakim danom postaju sve vidljivije.

Glas javnosti/R06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR