Glas Javnosti

MISTERIOZNA SMRT JURIJA GAGARINA: Pre 60 godina prvi je OBLETEO ZEMLJINU ORBITU, a onda stradao tokom TRENAŽNOG LETA

Društvo
Autor: Glas javnosti

Juri Aleksejevič Gagarin, osvojio svemir, a poginuo je u običnom avionu i to za vreme treninga.

Pre tačno 60 godina Jurij Gagarin postao je prvi čovek u svemiru, Moskva je izvojevala prestižnu pobedu nad Vašingtonom i počelo je novo poglavlje u istraživanju svemira.

-Vidim Zemlju... Vidim oblake... Vidim sve... I prelepo je!- bile prve reči Jurija Gagarina, sovjetskog kosmonauta koji je 12. aprila 1961. u svemirskoj kapsuli “Vostok” načinio krug oko zemlje za 108 minuta. Bio je ovo veliki korak za čovečanstvo, koji je trasirao put u daljem istraživanju kosmosa.

Gagarin je poletio sa Zemlje kao običan pilot, a vratio se kao živa legenda, postao voljen u Sovjetskom Savezu kao rok zvezda, ali njegova smrt ostala je obavijena velom tajni. U vezi s njom i danas se postavljaju mnoga pitanja i konstruišu razne teorije.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Fatih Güzel (@hrafninn7)

Nakon slavnog leta kroz svemir, sovjetske vlasti su poslale Gagarina na "proputovanje" u 30 zemalja sveta. Gagarin je ručao s  kraljicom Engleske Elizabetom II i fotograsao se sa njom za uspomenu. Predsednik Egipta  dao mu je zlatne ključeve vrata Kaira i Aleksandrije, a u Havani ga je zagrlio lično Fidel Castro.

Posle trogodišnjeg putešestvija po svetu Gagarin se vratio svom poslu i pridružio se programu letne obuke Inženjerijske akademije ratnog vazduhoplovstava  "Žukovski", a nadao se da će ponovo letu u svemir.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by NOBLE COMMUNITY YACHTS (@ncyachts)

Tog 27. marta  1968. godine vreme je bilo dosta oblačno i tmurno, a izvodio trenažni let na lovcu MiG-15UTI zajedno sa svojim učiteljem Vladimirom Serjoginom, iskusnim pilotom koji je u Drugom svjetskom ratu nagrađen medaljom Heroja Sovjetskog Saveza.

U 10:19 Gagarin i Serjogin poleteli su s vojnog aerodroma Čkalovski u Podmoskovlju, a plan je bio da let traje najmanje pola sata, ali Gagarin je već u 10:32 saopštio kontroli leta na zemlji da se vraćaju u bazu, ali je veza ubrzo prekinuta.

Vlasti su organizovale potragu avionima i helikopterima, a četiri sata kasnije pronađeni su fragmenti Gagarinove letelice nedaleko od grada Kiržača (Vladimirska oblast, 133 km istočno od Moskve).

Avion je potpuno uništen, kao i tela dvojice pilota, a bio je teško i identifikovati ih.

-Bilo je nemoguće zamisliti da je Gagarin mrtav. On je bio oličenje života, oličenje slobodnog sanjarenja o nebu, o letovima, o svemiru - rekao je Kamanjin.
Rezultati istrage zvanično su objavljeni tek 2011. godine povodom 50. godišnjice Gagarinovog leta u svemir.

“Najvjerojatnije je uzrok katastrofe bio oštar manevar s ciljem da se izbjegne sudar sa zračnim balonom za proučavanje atmosfere. Tako je letelica ušla u kritični režim leta, a zatim u spiralu", rekao je Aleksandar Stepanov, predstavnik Predsedničkog arhiva.

Prema ovoj veziji, Gagarinova smrt je nesrećan slučaj. Veliki balon se iznenada pojavio na Gagarinovoj putanji, a piloti su u očajničkom pokušaju da ga izbjegnu slučajno izazvali nekontrolisano poniranje. Sam avion je imao dodatno opterećenje u vidu dva rezervoara s gorivom zbog čega je leteo sporije, a ometajući faktor su bili i gusti oblaci.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by ФОТО | ИСТОРИЯ (@foto.istoriya)

Zvanična verzija mnogima nije bila po volji tako da su se pojavile i alternativne teorije

Po jednoj Serjogin je iznenada izgubio svest jer je imao srčani udar. Po drugoj pilote je ubila neočekivana dehermetizacija kabine. Pojedinci smatraju da su piloti počeli da gube visinu na 4000 metara, pre nego što su izgubili kontakt s bazom i kontrolu nad letelicom.

Treća teorija iznosi pretpostavku da se pokvario motor, a u svojim memoarima inženjer Valentin Kozirev navodi kako mu je jedan patolog ispričao da se motor aviona pokvario i izazvao poniranje.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Вжик:) (@zippperr)

Po još jednoj teoriji tragediju je izazvao drugi avion, a ovu verziju potvrđuje Aleksej Leonov, Gagarinov kolega, prvi kosmonaut koji je izašao u otvoreni svemir (1965). On je 2013. godine izjavio da su zbog nepažljivog manevra drugog avion slučajno poginuli Gagarin i Serjogin. Druga letelica je proletela iznad njih brže od zvuka i primorala MiG da uđe u poniranje.

Nijedna od ovih teorija nije dokazana, a sve što je jasno je da su Gagarin i Serjogin poginuli u tragičnim okolnostima vezanim za tehničke poteškoće, loše vremenske uslove i, možda, ljudski faktor.

(Glas javnosti)

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR