Đukić Dejanović je za Tanjug rekla da sve osnovne škole u Srbiji rade, a da od srednjih samo 24 škola ne radi.
- Imamo 1.773 škole, dakle to je 1,3 odsto. Nadam se da će i one ubrzo početi da rade i da će uspeti da nadoknade ono što su izgubile. Ne u pogledu možda kvaliteta stečenog znanja, ali da nadoknade elementarne pojmove koji su potrebni da bi naredna školska godina mogla da se nastavi. Da bi u prve dve, tri nedelje naredne školske godine zapravo mogli i da nadoknade taj deficit i nesigurnost koju će svakako imati izvestan broj dece i da će to kompenzovati mogućnost da deca ne gube godinu i da idu u naredni razred - objasnila je ministarka.
Kako je naglasila, o planu nadoknade nastave osnovnih i srednjih škola, odlučuju same škole.
- Napravile su plan nadoknade, ali veliki broj škola nije imao potrebu da pravi plan nadoknade, jer su radile 45 minuta sve vreme. Koristim ovu priliku da zahvalim nastavnicima koji su u tom režimu funkcionisali, bez obzira na pritiske koje su svakako imali. Oni koji su već nadoknadili rad, oni će završiti školsku godinu u skladu sa kalendarom koji imamo i koji usvajamo na početku svake školske godine - dodala je ona.
Oni koji ne stignu da nadoknadu obave u tom periodu, kako je rekla Đukić Dejanović, imaju mogućnost do pet dana da produže školsku godinu.
- To je toliko individualno i zavisi od škole do škole. One škole koje su planirale nadoknadu u redovnom periodu trajanja školske godine, dakle u skladu sa kalendarom, kod njih nema potrebe da se produži, dok će kod nekih biti dan, dva do pet dana - dodala je ona.
Đukić Dejanović je rekla i da škole najčešće nadoknađuju nastavu dodatnim časovima.
- Organizuje se dodatni čas, bilo da se radi o pretčasu, petom ili šestom času, u najvećem broju škola, retko škole koriste i subotu kao radni dan - dodala je ona.
Đukić Dejanović je podsetila da je probni ispit iz matematike pomeren za 25. april, a škole same organizuju probne ispite za srpski jezik, odnosno maternji jezik i za izabrani predmet.
- Ono što je takođe značajno, to je da će verovatno biti pomeren termin polaganja završnog ispita male mature, a o tome će javnost biti obaveštena, kao i roditelji i učenici i svi mi na vreme - naglasila je ona.
Kad su u pitanju fakulteti, Đukić Dejanović je rekla da postoje najave nekih fakulteti i visokih škola da će početi sa radom, dok neki to razmatraju.
- Neki tvrde da imaju programe nadoknade, tako da ćemo videti šta će se u visokom obrazovanju događati. Ali koristim ovu priliku da sve kolege, profesore, nastavnike, roditelje i studente zamolim da se vrate u amfiteatre, da pokušaju da nadokande ono što je petomesečni period odneo iz obrazovnih i naučno-istraživačkih aktivnosti - rekla je ona.
Đukić Dejanović je dodala da postoji mogućnost i da se produži akademska godina i da fakultetima autonomija univerziteta daje za pravo da o tome odluče.
- Neki planiraju da se ova akademska godina završi krajem septembra, početkom oktobra, pa čak i u oktobru. Dakle, ako se ozbiljno pristupi samim procesima nadoknade, apsolutno postoji mogućnost da letnji meseci, koji se inače nisu koristili za učenje budu u funkciji nadoknade - navela je Đukić Dejanović.
Glas Javnosti/ T02S