Stradala su i poljoprivredna zemljišta i privatni objekti, a tim povodom Podgorinu je posetio ministar državne uprave i lokalne samouprave u Vladi Srbije Aleksandar Martinović, koji je nakon sastanka sa rukovodstvom opštine obišao ugrožena područja.
Nakon reči zahvalnosti predsedniku opštine Nikoli Tomiću i njegovom timu, koji su od prvog dana bili na terenu, stavljajući kompletnu infrastrukturu u funkciju odbrane od poplava, ministar je istakao da je država od majskih poplava 2014. godine izdvojila ogromna sredstva za zaštitu od ove nepogode, između ostalog i u Podgorinu.
"Da nije bilo tih ulaganja, šteta u Osečini bi bila znatno veća. Želim da naglasim da će Vlada Srbije uz saradnju sa lokalnim samoupravama učiniti sve što je potrebno da šteta bude u potpunosti nadoknađena građanima. Konkretno, ovde je reč o poljima zasejanim kukuruzom i pod malinom i kupinom.
Na sednici Vlade doneta je odluka o formiranju Radne grupe kojom predsedava Ana Brnabić, i na dnevnom nivou imamo presek stanja.
Ministri su svaki dan na terenu kako bi se neposrednim uvidom napravio bilans i našla rešenja problema", poručio je ministar Martinović, uz napomenu da i pored svih preduzetih mera zaštite, usled ovolikih padavina nije moguće sprečiti poplave, navodeći primer Vrnjačke banje u kojoj je za sat vremena palo preko 190 litara vode po metru kvadratnom, što je nezabeležen primer, naročito važan kod bujičnih voda i manjih reka, bezazlenih u normalnim situacijama.
Predsednik opštine Osečina Nikola Tomić naveo je da se šteta na putnoj infrastrukturi meri stotinama miliona dinara, što se odnosi na nekategorisane puteve u dužini od 1300-1400 kilometara, od kojih su neki još uvek neprohodni.
"Hvala građanima na razumevanju, jer decenijama nije ništa preduzimano, a mere koje je Srbija pod rukovodstvom Aleksandra Vučića donela od 2014. godine pomogle su da ne doživimo totalnu katastrofu", rekao je Tomić.
Glas javnosti/T01S
5 sati