Priče žena o poniženjima koje su doživele u porodilištima stižu iz cele Srbije. Neke od njih svoja iskustva su podelile na društvenim mrežama.
"Žene stoje po hodnicima posle carskog, čekaju u redu da ih doktor pregleda. Sestre se deru, samo im bičevi fale, pa da nas postrojavaju. Ceo utisak je, posle svega kao da sam bila u naci logoru".
"Kada kažemo ginekološko ili akušersko nasilje mi tu podrazumevamo svako ponašanje verbalno ili neverbalno koje ima za cilj i posledicu da vama ugrozi zdravlje ali i dostojanstvo ličnosti", kaže advokatica Ivana Soković Krsmanović za Euronews Srbija.
Najčešće je reč o verbalnom nasilju. Žene se svakodnevno žale Centru za mame, a istraživanje koje je ovaj centar radio pre nekoliko godina pokazalo je da se više od polovine žena za vreme i nakon porođaja nije osećalo sigurno i bezbedno.
"Naše istraživanje pokazuje da svaka deseta žena ne želi više nikada da postane mama samo zbog iskustva koje je imala u porodilištu", kaže Jovana Ružičić iz Centra za mame.
Pravnice smatraju da se tome može stati na put, iako je verbalno nasilje, teško dokazati. Ideja ovog pravnog tima da sve prijave pošalju zdravstvenoj inspekciji Ministarstva zdravlja.
"Težinu dokazivanja i dokaza nosi masovnost, brojnost žena koja se javlja i prijavljuje nasilje. To je nepogrešiv pokazatelj da nasilje u Srbiji zaista postoji i da je široko rasprostranjeno", navodi Soković Krsmanović.
Prof. Rakić kaže da je važno da se takva ponašanja sankcionišu, da država ima mehanizme da sve to uradi.
"Država ima sve mehanizme, ima na papiru sve kako treba da se uradi", navela je ona.