Glas Javnosti

LETO JE PRED NAMA A KLIMA UREĐAJI KRIJU U SEBI OPASNU BOLEST: Iz rashladnih aparata vreba LEGIJA!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Leto je doba godine kada je život pod velikim vrućinama gotovo nemoguće zamislti bez klima uređaja a kako je najtoplije godišnje doba pred nama jasno je da su klima aparati neophodni u domovima i radnim prostorijama. Ipak, iz toliko potrebnih klima uređaja osim hladnog vazduha može da izbija i nešto što ume da veoma bude opasno po zdravlje ljudi!

Ukoliko neredovno održavamo svoj klima uređaj to dovodi do lošeg kvaliteta vazduha i neugodnih mirisa. Takav uređaj plodno je tlo za razvoj i razmnožavanje bakterija, buđi i gljivica. Udisanjem one ulaze u naše telo, mogu dovesti do neugodnih reakcija, hroničnih bolesti pa čak i legionarske bolesti, odnosno legionele. Tu bolest uzrokuje bakterija legionela i dovodi do teške upale pluća koja može biti i smrtonosna. Do infekcije dolazi ako bakteriju u vidu sitnih kapljica iz klima uređaja udahnemo i ona završi u plućima. Zbog toga se rizičnim područijima smatraju rashladni uređaji, ali se ta bakterija može pronaći i u fontanama, vodoskocima, ovlaživačima vazduha, bazenima i ledomatima.

youtube

Simptomi legionarske bolesti su temperatura veća od 40 stepeni, osećaj hladnoće, suvi ili produktivni kašalj, bol u grudima, glavobolja, malaksalost i dijareja. Od nje oboljevaju sve starosne grupe, deca veoma retko, a češće stariji ljudi, posebno oni s hroničnim bolestima pluća, srca i bubrega. Posebno su ugroženi ljudi sa oslabljenim imunološkim sistemom. Bolest je oko tri puta češća kod muškaraca nego kod žena, a u rizičnoj grupi su i pušači i alkoholičari. Bolest se leči jakim antibioticima. 

Srđan Jović iz Beograda jedan je od onih koji je imao tu nesreću da pre nekoliko godina oboli od legionarske bolesti i to na radnom mestu gde je sedeo tačno nasuprot klima uređaja.

-Šef nam je skrenuo pažnju da klima aparat nije servisiran, odnosno da nisu očišćeni filteri ali da ne možemo da čekamo mesec dana da dođe majstor jer su velike vrućine već da uređaj odmah uključimo. Prve tegobe sam osetio već posle nedelju dana, mislio sam da sam dobio grip jer sam imao visoku temperaturu ali su ubrzo počele česte dijareje i povraćanja., Umalo nisam dehidrirao a kada su mi dijagnostifikovali leginarsku boelst rekli su mi da je to od neispravne klime I pomoću natibiotika sam se izlečio, kaže za Glas ovaj Beograđanin.

Prevencija ove i ostalih bolesti je redovno čišćenje klima uređaja u prostorijama i zamena ili pranje filtera u njoj. Preporuka je to uraditi bar jednom godišnje, pred sezonu visokih temperatura. Treba pripaziti i na klime u automobilima, i njih treba periodično očistiti. Preporuka je uraditi servis svake dve godine.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR