Naime, u njenu smenu došli su roditelji iz Beograda sa devojčicom koja je odbijala da jede i pokazivala znake neraspoloženja. Kada su je snimili, potpuno su se šokirali onim što su zatekli u jednjaku deteta.
- Pre nekih godinu i po dana, žensko odojče od 11 meseci dolazi, neće da jede i nije raspoloženo. Nikakav specijalan podatak roditelji ne daju, osim što u jednom trenutku majka kaže da ga je ostavila na kratko, da ima još dvoje dece i da je možda progutala nešto - započinje priču dr Ristić u snimku koji je objavljen na Tik Toku.
- I mi slikamo grudni koš i vidimo kružnu metalnu senku u nivou gornjeg dela jednjaka. Skroz visoko u vratu, koja liči na jednu alkalnu bateriju. Ingestija alkalne baterije je urgentno stanje. Ona mora da se vadi u prva dva sata. Zato što ukoliko ostane u kontaktu sa sluznicom dolazi do jedne bazne reakcije i do nekroze koja zahvata ceo zid jednjaka i može da se širi i dalje u grudni koš ili u vrat, u zavisnosti gde se baterija zaglavila. A, ovo je dete koje je više sati imalo bateriju u jednjaku - dodaje ona.
Kada dete proguta bateriju treba reagovati u prva 24 časa. Čim se desi ovakav incident, neophodno je zaštititi disajni put i pod anestezijom pristupiti vađenju, ističe dr Ristić i dodaje da se nakon intervencije dete ne hrani nedelju dana, a zatim se pažljivo prati da li su se pojavile komplikacije poput fistule između jednjaka i dušnika.
- Dete se uspava, zaštiti se disajni put, znači mora da se intubira. I posle nedelju dana smo oprezni, ne krećemo još da je hranimo. Videli smo da je nekroza prisutna. Međutim, nakon toga, jedno veče majka detetu da mleko i ona kreće da povraća, da kašlje. Prekidamo unos, radimo dijagnostiku i vidimo zapravo da da je napravljena jedna komunikacija između jednjaka i dušnika - priča ona.
Nakon konsultacija sa kolegama iz inostranstva, rešili su da promene hiruršku proceduru lečenja.
- Znači, morao bi da se iseče ceo jednjak, da se podigne debelo crevo, da se napravi graft debelog creva ili želudac da se podigne. Međutim, mi smo se konsultovali sa kolegama u inostranstvu i oni su nam rekli da su doskora isto tako to rešavali operativnim putem. Međutim, ono što se sad radi jeste da se čeka, da se obezbedi da se dete hrani ispod želuca, bilo kakvog sadržaja kroz tu fistulu i da se čeka da se spontano zatvori fistula - objašnjava doktorka Ristić.
Ovaj metod pokazao se uspešan, pa se nakon dva traumatična meseca fistula se spontano zatvorila. Dr Ristić ističe da je dete sada odlično, ali da se ovakve situacije ne završavaju uvek ovako srećno.
- I dete je odlično, nikakve tegobe nema. A, jedan drugi slučaj, kada je prošlo 24 sata od ingestije baterije, nažalost došlo je do perforacije jednjaka i operacija je bila jedino rešenje - kaže doktorka koja upozorava da mora mnogo da se pazi sa alkalnim baterijama. Činjenica je da je sve više igračaka koje nisu dovoljno zaštićene. To se najčešće dešava deci do trećeg godine života, deci koja sve istražuju i dalje oralnim putem. I najopasnije je kod njih jer se kod njih najlakše i zaglavljuju u jednjaku. Znači, veliki oprez i odmah javljanje u zdravstvenu ustanovu! - ispričala je ona na Tik Toku.
Glas javnosti/B06S