- A šta ako ih krizni štab potpuno zatvori, kao proletos? Nastava u srednjim školama je nedelju dana uživo, a nedelju dana na daljinu. Kada su uživo, tada su u domu, a kada su na daljinu, onda od kod kuće. Roditelji i dalje biraju da li će im deca učiti po kombinovanom. Zašto bi to bio razlog za prekid školovanja i koga ćete da optužite ako dođe do većih zaražavanja u domovima? - pita ministar.
On konstatuje da je reč o odluci Kriznog štaba kojoj se Ministarstvo povinuje.
Situacija kada su u pitanju studentski domovi, ostaje ista, oni normalno funkcionišu.
- Studenti su punoletni i samoodgovorni i sami će pojačati pojačati redarstvo, a za njih je predvišen i smeštaj u kovid bolnicama - odgovorio je ministar.
Problem za roditelje čija deca moraju, zbog kombinovane nastave, svaku drugu nedelju da putuju u učenički dom jeste cena prevoza.
- Cena učeničkog doma je višestruko regresirana i biće još umanjena. Deca ne putuju predaleko od svog mesta stanovanja i cena prevoza nije prevelika - tvrdi Šarčević
Predstavnica Granskog sindikata prosvetnih radnika "Nezavisnost" Vesna Vojvodić Mitrović ipak ima dosta kritika na ovu odluku.
- Krajem avgusta roditelji su za svoju decu potpisali ugovore, reč je o 12.300 korisnika u 68 učeničkih domova u Srbiji. Svi ti učenici imaju više nego opravdane razloge da borave u tom domovima. Reč je deci koja stanuju i po više stotina kilometara daleko od mesta gde se školuju, a neki od njih su čak i iz susednih država, kao što su Bosna i Hercegovina i Crna Gora - objašnjava ona.
Predstavnica sindikata kaže da je 3.seprembra u domove stigla informacija da treba osloboditi 50 posto kapaciteta.
- Svakoga petka direktori domova su u obavezi da tabelarno prikažu koliki su resursi njihovih domova, koliko su se učenika oslobodili. Roditelji su bili pozivani u četvrtak, neki u petak ujutro da odmah dođu po svoju decu - objašnjava ona.
(Glas javnosti/Nova)
4 sata