Dugo iščekivana izgradnja objekta Instituta za botaniku Biološkog fakulteta u Botaničkoj bašti konačno je na vidiku. Ministarstvo za javna ulaganja raspisalo je juče tender za rekonstrukciju ovog objekta čija je izgradnja u „Jevremovcu” počela 1992. godine, uz podršku tadašnjeg Ministarstva prosvete. Ali, usled burnih događaja u toku devedesetih, on je ostao nezavršen. Postavljena je betonska konstrukcija sa amfiteatrom, ispostavilo se ipak bez regularnih dozvola, pa je izgradnja prestala 1994. godine. Ta zgrada je u kopiju plana ucrtana kao nelegalna, a svi građevinski radovi potpuno su obustavljeni 1997. godine.
Proces legalizacije završen je 2020. godine posle više od četvrt veka. Dve godine pre toga, kako stoji u tenderskoj dokumentaciji, predstavnici Instituta za materijale i konstrukcije Građevinskog fakulteta pregledali su objekat i sačinili izveštaj o stanju konstrukcije i kvalitetu ugrađenih materijala. Njihov zaključak bio je da na objektu postoje određena oštećenja i nedostaci nastali prilikom izvođenja radova. Utvrđeno je, ipak, da nije ugrožena nosivost, stabilnost i sigurnost betonske i čelične konstrukcije i da se sva postojeća oštećenja i uočeni nedostaci mogu otkloniti, odnosno sanirati, za šta je neophodno uraditi odgovarajući projekat. Biološki fakultet je iz svojih sredstva, u međuvremenu, uradio novi projekat. A radi bezbednosti pre početka svih radova stručnjaci će, kako nam je rečeno, ponovo pregledati celo zdanje.
Bruto površina ove zgrade je oko 2.900 metara kvadratnih. Kako se navodi u tenderskoj dokumentaciji, objekat Instituta za botaniku je u osnovi nepravilnog oblika, sa najvećom dimenzijom od oko 57 metara u dužem i oko 28 metara u kraćem delu, i podeljen je na dva konstruktivno nezavisna dela. Svaki se sastoji od tri etaže – suterena, prizemlja i prvog sprata. Unutar zgrade postoje stepeništa – jedno je u istočnom, drugo u zapadnom delu, a projektovane su i protivpožarne stepenice. Novi projekat urađen je tako da se što manje delova ruši i zadržan je plan da se u zgradu ulazi na tri mesta.
U objektu će biti amfiteatar u koji se ulazi iz hola i tu će se održavati predavanja, obrazovni programi i koncerti. On će biti kružnog oblika, kapaciteta 217 mesta, sa tribinama i tri stepeništa. U južnom delu hola biće postavljene platforme za osobe sa invaliditetom.
Zamišljeno je da posle završetka izgradnje ovo zdanje pre svega služi za ekološko i biološko obrazovanje predškolske i školske dece, kao i ostalih posetilaca Botaničke bašte. U njemu će se nalaziti herbarijum i terarijum za izlaganje biljaka i suvozemnih životinja. Ali i prostorije za čuvanje mikoteka, gljiva, zbirki biljaka i životinja… Postojaće i prostorija za privremeno, ali i trajno čuvanje zbirke semena, za pripremu biljaka i semena za hladnjaču.
U zdanju će se nalaziti izložbeni prostor gde će biti dostupni vredni eksponati, knjige i zaostavština Josifa Pančića. Projektom je, između ostalog, planiran i prostor za studentske organizacije koje se bave zaštitom prirode, a posebno je značajan deo predviđen za banku gena naših autohtonih, retkih i ugroženih biljnih vrsta.
Kako se naglašava u dokumentaciji, sva armiranobetonska konstrukcija pre početka ostalih radova moraće biti temeljno očišćena, a rupe u zidovima i stubovima od postavljanja oplate napunjene cementnim malterom. Čelični krovni nosači, kako je navedeno, moraće da se očiste od korozije i zaštite bojom za metal, a zatim premažu protivpožarnom zaštitom.
Procenjena vrednost tendera je 472 miliona dinara bez PDV-a, a Razvojna banka Saveta Evrope je aneksom ugovora prihvatila finansiranje ovog projekta.
Botaničku baštu, inače, godišnje poseti oko 30.000 predškolske i školske dece iz cele Srbije.
Glas Javnosti/ P02S