Glas Javnosti

KAMPANJA ZA UDŽBENIKE KAO POLITIČKA: KOLIKO SU KAVČIĆEVE BESPLATNE UDŽBENIKE USPELI DA ZAKLONE KIŠOBRANI NEMAČKE KOMPANIJE “KLET”

Društvo
Autor: Glas javnosti

Višemesečna kampanja oko izbora udžbeničkih kompleta, iz kojih će đaci u Srbiji učiti od 1. septembra ove godine, prema proceni prosvetnih radnika, skoro da se nije razlikovala od one koje prave političke partije u izbornoj godini, jer i dalje moćna izdavačka grupacija oko nemačke kompanije “Klet” nije želela da se lako odrekne većine u finansijskom kolaču od 100 miliona evra.

I sve to bez obzira što je Fondacija “Alek Kavčić” roditeljima osnovaca sve to nudila besplatno ili za samo dva dinara po strani štampanog primerka. 

Pre par dana, tačnije 15. aprila, istekao je i rok  do kojeg su škole bile obavezne da Ministarstvu prosvete dostave konačne odluke i imena izdavača za kog su se odlučile, a prve nezvanične procene ne govore u prilog tome da će prevagu osvojiti ponuda Fondacije „Alek Kavčić”, koja je roditeljima i đacima ponudila besplatno oko 80 udžbenika za osnovne razrede i to od nekoliko izdavača, jer su odluku donosili nastavnici i direktori škola, prema svojim procenama i  interesima.  

Do navedene procene došli smo iz direktnih razgovora sa prosvetnim radnicima i izveštajima lokalnih medija sa terena, kako u Beogradu, Nišu, Kragujevcu ili Kraljevu, tako i u Sremskoj Mitrovici, Zrenjaninu, Somboru…  

Portal Južne vesti izveštava da, iako, je besplatne udžbenike Fondacije “Alek Kavčić” odobrilo Ministarstvo prosvete, roditelji im tvde da veliki broj direktora škola u Nišu ih ne odobrava za upotrebu, već će roditelji za školske knjige morati  da plaćaju i više od 200 evra.  Navode i konkretan primer da, recimo, u OŠ “Stefan Nemanja” u Nišu direktorka decidno nije odobrila program po kom bi deca učila iz besplatnih udžbenika, već su odabrali program po kom komplet za osmi razred košta 18.000 dinara, što su im masovno javili nezadovoljni roditelji. Takođe, navode da im je načelnik niške Školske uprave, Dragan Gejo, rekao “da su besplatne knjige dobra ideja”, ali ih je za konkretna pitanja oko čitave procedure odobravanja udžbenika novinare uputio na Ministartsvo prosvete, odakle odgovora još nema.

Iz Kragujevca, Valjeva ili Kraljeva nema konkretnih odgovora prosvetnih čelnika, ali je vrlo inidikativno da mnogi učitelji i nastavnici iz osnovnih škola po gradu ponosno šetaju uz  reklamne kišobrane nemačke kompanije “Klet” i da se bližnjima pohvale sa po još nekim “sitnim poklončićem” sa iste adrese.

U Fondaciji “Alek Kavčić”, ne žele tranurno da se bave prognozama, samo podsećaju da je odluka koje udžbenike će škola uvrstiti u program ne bi trebalo da bude samo na direktoru, kao i da je po  Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja,u  članu 120, vrlo jasno piše “Savet roditelja učestvuje u predlaganju izbornih sadržaja kao i u postupku izbora udžbenika”. Član zakona je, izgleda, ipak  “ono slovo” na papiru, a u praksi nam sve više lepršaju “Kletovi” kišobrani, kako razočarano konstatuju roditelji đaka, koji će se i ovog leta odreći nekih lepih stvari dok budu morali da prazne novčanike za udžbenike svoje dece.  

Neupućenog čitaoca podsetiti da pravo na besplatne udžbenike ne uživaju samo đaci iz poznato razvijenih zemalja kao u Švedskoj, Austriji, Holandiji ili Španiji, već i u našem najbližem komšiluku Mađarskoj, Hrvatskoj, Slovenji ili Severnoj Makedoniji. Takođe, sem Španije, nabrojane države nemamju ni manje kišovitih dana u godini od Srbije, ali je izgleda samo više razvijena navika da kišobrane radije kupuju sami, od svoje pristojne učiteljske plate.

(Glas javnosti)

   

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR