Tu pomoć osim udžbenika na albanskom jeziku stanovnici Preševa, Bujanovca i Medveđe do sada nisu imali prilike da vide.
Najnoviju odluku gradonačelnika Tirane da finansira gradnju fiskulturne sale sa 550.000 evra u školi koju pohađaju samo albanska deca pozdravili su Albanci, iako je od početka godine najavljivano da će navodno Albanija za svoje na jugu Srbije uložiti tri miliona evra.
Gotovo na svakoj sednici skupštine opštine, kao i u brojnim izjavama lidera Albanaca, stalno se potencira da Albanci ne rade u državnim institucijama, te da su diskriminisani na sve načine, pa se zato okreću Albaniji i očekuju pomoć od njih.
Podaci sa terena pokazuju, međutim, drugačije – Albanci sa juga Srbije ideale traže u Albaniji, ali novčanike pune u Srbiji.
“Albanci rade u lokalnoj samoupravi, svi oni primaju platu iz budžeta Srbije, rade u prosveti, sudstvu, policiji, zdravstvu, a najsvežiji primer je zapošljavanje radnika koji su bili angažovani u zdravstvenim ustanovama tokom pandemije kovida 19. Od 43 zaposlenih, 25 su Albanci”, kaže Nenad Mitrović, direktor Koordinacionog tela za Bujanovac, Medveđu i Preševo.
Prema njegovim rečima, Tirana stalno ucenjuje Albance da budu jedinstveni, što u praksi i nije tako jednostavno-očigledno je da tog jedinstva nema.