Naveo da je do juna ove godine na Infostudu objavljeno više od 38.000 oglasa za posao, što je za 10 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, kada ih je objavljeno oko 42.000.
Prema rečima predstavnika Infostuda Turinskog, postoji veliko interesovanje i za poslove u mašinstvu, elektrotehnici i ugostiteljstvu. Dodao je da su pomenuta zanimanja najtraženija već godinama i da u tom smislu nema velike razlike u odnosu na prošlu godinu.
- To su najtraženiji poslovi u poslednjih 15, 20 godina. Trgovina i prodaja drži prvo mesto od osnivanja Infostuda. Ti poslovi će biti traženi i u narednom periodu, a može se očekivati da će ubuduće i automehaničari, frizeri, stolari i vodoinstalateri biti u deficitu. Tržištu rada sve više nedostaju i profesionalni vozači i kuvari kaže Turinski.
Objašnjava da nema dovoljno zanatlija, jer je veliki broj kvalifikovanih radnika otišao u Zapadnu Evropu, dok mladi u Srbiji nisu zainteresovani da se bave tim zanimanjima, već žele da rade neke "savremenije poslove".
- Moramo da radimo na edukaciji, da mladi shvate da ova zanimanja nisu manje vredna i da mogu da im donesu, siguran i stabilan posao sa jedne strane, a sa druge i visoku zaradu - rekao je Turinski.
Kada je reč o zanimanjima koja su najbolje plaćena, navodi da prednjače poslovi u IT sektoru, gde je prosečna zarada oko 1.700 evra, a dobro su plaćeni i zanati, gde zarada može da iznosi do 3.000 evra.
Glas javnosti T02S