Glas Javnosti

Izmene koje donosi novi zakon: Od visine plate zavisi visina kazne

Društvo
Autor: Glas javnosti

Novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju trebalo bi da bude gotov do kraja 2025. godine, a njegova izrada je u toku. Građani trenutno mogu da šalju svoje predloge koji će kasnije razmatrati stručnjaci, a uveliko se govori o tome koje izmene će biti deo novog zakona. Mnoge od njih podrazumevaju rigorozne sankcije, kakve u Srbiji do sada nisu viđene.

Kako je objasnio Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije, Ministarstvo unutrašnjih poslova bilo je primorano da piše novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju, odnosno mnogobrojne izmene zakona zbog stanja u saobraćaju, a cilj je da se do 2030. godine prepolovi broj poginulih na putevima u Srbiji.

Kako je "Blic" već pisao, novi zakon mogao bi da donese čak 18 izmena, a neke od njih biće dosad najstroža pravila za vozače koja smo ikada imali u Srbiji.

Koje su najstrože kazne koje mogu doneti nove izmene

Trajno oduzimanje vozila

Jedna od mera koje su predložene odnosi se na trajno oduzimanje vozila, i trajnu zabranu upravljanja određenim kategorijama vozila.

Kako navodi Lakićević za TV Prva trajna zabrana upravljanja vozilom proizilazi iz toga što u Srbiji postoji veliki broj povratnika u vršenju najtežih saobraćajnih prekršaja. Iako već postoji mera privremenog oduzimanja vozila, on navodi da je od februara 2024. godine, pa do danas oduzeto skoro 400 vozila, te su potrebne strože kazne.

"To govori o tome da imamo veliki broj povratnika u vršenju saobraćajnih prekršaja koji čine najteže saobraćajne prekršaje i zbog kojih se i oduzimaju vozila. Moraju da budu i pre toga pravosnažno osuđeni. Ceo sistem koji želimo da napravimo je jedan sistem gde hoćemo da imamo mnogo veću korespondenciju sa mladim vozačima, neiskusnim vozačima", pojasnio je Lakićević.


On je dodao da je poenta da vozači koji prave prekršaje imaju pismenu informaciju o broju zarađenih poena i da postanu svesni svojih dela.

Nulta tolerancija na alkohol

Još jedna značajna promena odnosila bi se na uvođenje nulte tolerancije na alkohol za sve vozače. Dok su do sada profesionalni vozači, mladi vozači i motociklisti bili obavezni da imaju 0,0 promila alkohola u krvi, sada se razmatra mogućnost uvođenja ove mere za sve vozače.

Ipak, Lakićević pojašnjava da ovakav model postoji u našem komšiluku - Mađarskoj. Tolerancija na alkohol bila bi nulta, s tim što vozači ne bi bili sankcionisani do 0.20 promila.

"Blaga alkoholisanost se ne bi sankcionisala, ali bi se izricale mere upozorenja tom vozaču i eventualno isključenje iz saobraćaja na 6 ili na 12 sati, a prijavu bi pisali tek kao i sada na 0.21 promil alkohola", pojašnjava Lakićević.

On dodaje i da je alkohol pri vrhu uzročnika svih saobraćajnih nezgoda sa smrtnim ishodima.

Vrlo stroge sankcije za nebezbedan prevoz dece, ali i za pešake sa decom koji čine prekršaj

Prošle godine u Srbiji je poginulo 16 dece, i to svi u svojstvu putnika. Ovo je jedan od glavnih razloga zašto će se pooštriti sankcije za njihov nebezbedan prevoz, tvrdi Lakićević.

"Moramo da imamo mnogo strože sankcije za nebezbedno prevoženje dece, da kada prevozite decu morate da imate nula alkohola u organizmu. Takođe i ukoliko činite prekršaj, a s vama su u prisustvu deca mlađa od 12 godina, bilo da ste pešak ili vozač, biće značajno strože sankcije", poručio je Lakićević.

Kamere koje detektuju sve vrste prekršaja

Između ostalog, izmenjeni zakon sadržaće i tehnološke novine, među kojima će biti kamere sa veštačkom inteligencijom koje će lakše i brže otkrivati veliki broj prekršaja.

"Većina zemalja, čak i okruženje, imaju kamere koje prepoznaju ili detektuju prekršaje poput nekorišćenja sigurnosnog pojaseva ili korišćenje mobilnih telefona onako kako nije propisano i kome nije propisano, kao i mnoge druge prekršaje: crveno svetlo, brzina, istek registracione nalepnice... Ono što je benefit tih sistema je svakako da ćemo pokriti i da ćemo imati kvalitetniju kontrolu, ali i pokriti one ključne tačke, to su crne tačke ili kritične deonice, a mi ih u Srbiji imamo", pojašnjava Lakićević.

On dodaje da se takođe razmišlja o razvoju aplikacije za prekršaje, gde će vozači moći tačno da vide i da budu upozoreni na određene prekršaje.

Povećanje visine kazni

Jedna od razmatranih mera jeste i povećanje raspona novčanih kazni, stepenovanje kazni, razmatranje novih mera. Potom, razmatra se i unapređenje sistema kaznenih poena, (u smislu gradacijskog praćenja i reagovanja, bez čekanja da lice stekne status nesavesnog vozača).

Stroža kontrola na pružnim prelazima

Predlog je da novi Zakon obuhvati i strožu kontrolu poštovanja saobraćajnih pravila na ukrštanju puta sa železničkom prugom ili na prelazu puta preko železničke pruge zbog povećanja fatalnih nezgoda na takvim lokacijama.

Čitav spisak svih izmena koje bi mogao da donese novi Zakon o bezbednosti saobraćaja pročitajte na ovom linku.


Što veća plata to i veća kazna

Kako je "Blic" ranije pisao, do sada je na adresu Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) stiglo više od 150 predloga, a svaki od njih razmatra radna grupa koju čine predstavnici MUP-a, ministarstva, akademskih i naučnih institucija, nevladinih organizacija, kao i pravosuđa.

Ono što je najviše zapalo za oko, kako vozačima, tako i stručnjacima jeste predlog da se kazne za saobraćajne prekršaje prilagode primanjima vozača.

"To znači da ako neko ima platu milion dinara i napravi saobraćajni prekršaj, da njegova kazna bude značajno veća u odnosu na nekog ko ima platu 50.000 dinara", objasnio je ranije Milan Ilić, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS).

Prvo alkotest, pa onda za volan

Vest da bi novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju mogao da sadrži i uvođenje alko-brava u vozila privukla je veliku pažnju javnosti. S obzirom na to da podaci ABS pokazuju da je alkohol prisutan kod vozača u oko 11 odsto saobraćajnih nezgoda sa nastradalim licima, postoji predlog je da se uvedu takozvane alko-brave koje onemogućavaju pokretanje vozila dok je vozač pod dejstvom alkohola.

Evropski savet za bezbednost saobraćaja definiše alko-brave kao automatske kontrolne sisteme koji su dizajnirani da spreče vožnju sa viškom alkohola tako što zahtevaju od vozača da dune u alkometar pre nego što pokrene paljenje vozila. Alko-brave se mogu podesiti na različitim nivoima.

Direktor Agencije za bezbednost saobraćaja, Branko Stamatović, otkrio je da u Srbiji uveliko postoje neke privatne kompanije koje već poseduju alko-brave u svojim vozilima.

"To jesu fizički uređaji koji podrazumevaju da se prvo izvrši alkotestiranje, pa nakon toga da se startuje automobil", istakao je Stamatović.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR