Glas Javnosti

Iz ovog drevnog grada u Albaniji potiče mnoštvo Srba, neki su čak postali veoma značajne ličnosti

Društvo
Autor: Glas javnosti

Moskopolje je bilo jedno od najprosperitetnijih mesta na Balkanu, a danas su od njega ostali tek delimično sačuvani temelji.

Na visoravni planine Ostrovica, zapadno od Korče u jugoistočnoj Albaniji, nalazilo se Moskopolje – nekada veličanstven cincarski grad, koji je u 18. veku bio jedno od najprosperitetnijih mesta na Balkanu. Danas, od te nekadašnje metropole ostale su tek ruševine, dok se u njenoj blizini nalazi današnje selo Voskopoja, koje ne treba mešati sa istorijskim Moskopoljem.

Moskopolje je u svom vrhuncu imalo između 50.000 i 80.000 stanovnika, gotovo svi Cincari, narod poznat po zanatstvu, trgovini i obrazovanju. U njemu su postojale popločane ulice, raskošne kamene kuće, trgovi sa česmama, ali i — po predanju — čak 72 crkve. Najpoznatija među njima bila je crkva Svetog Nikole, sa sedam kupola i bogato rezbarenim ikonostasom iz 1743. godine.

U Moskopolju je 1730. osnovana štamparija – jedna od prvih na Balkanu – u kojoj su štampane knjige na grčkom i cincarskom jeziku. Grad je bio dom i prvoj gramatici cincarskog jezika, ali i značajnom četvorojezičnom rečniku (cincarsko-grčko-albansko-bugarski), namenjenom trgovcima i kirajdžijama.


Moskopolje i Srbi – koreni jedne elite

Iako je etnički pretežno bio cincarski, Moskopolje je dalo značajan broj ličnosti koje su ostavile trag u srpskoj istoriji.

Najpoznatiji među njima bio je Naum Krnar, trgovac koji je iz Moskopolja stigao u Srbiju krajem 18. veka. Postao je blizak saradnik Karađorđa, borio se u Prvom srpskom ustanku, a kasnije zajedno sa voždom stradao u Radovačkom lugu 1817. Njegov sin Joca Naumović, školovan u Rusiji, postao je komandant garde kneza Aleksandra Karađorđevića.


Foto: Printscreen X

Još dvojica Moskopoljaca, Hadži Vresto Borović i Sanko Dimović, naselili su se u Slavonskom Brodu, gde su krajem 18. veka podigli crkvu i ostavili trag kroz sačuvane nadgrobne ploče.

U ovom živopisnom okruženju delovao je i učitelj Sima Stefanović, jedan od važnih lokalnih prosvetitelja. Upravo njemu je Dositej Obradović, veliki reformator srpske kulture i školstva, 1770. godine posvetio svoju knjigu „Ižica“. Ta posveta nije samo čin poštovanja, već i svedočanstvo o tome koliki je značaj Moskopolje imalo u obrazovanom i crkvenom svetu tog vremena. Nažalost, zlatno doba nije dugo potrajalo.


Nestanak „balkanske Atlantide“

Moskopolje je prvi put razoreno 1769. godine, zbog podrške hrišćanskom ustanku protiv Osmanlija. Potom su usledila nova razaranja 1788. i konačno 1821. godine. Poslednji udar došao je 1916. godine kada su ga albanske nacionalističke trupe, predvođene Salijem Butkom, potpuno sravnile sa zemljom. Većina stanovnika je masakrirana, a preživeli su izbegli u Korču i druge gradove.

Danas, na mestu nekadašnjeg Moskopolja stoje tek delimično sačuvani temelji i nekoliko crkvenih ostataka. Iako blizu, Voskopoja nije isto što i Moskopolje, već kasnije nastalo selo koje se nadovezuje na to kulturno nasleđe.

Moskopolje je u kolektivnoj svesti Cincara i Srba ostalo kao simbol izgubljenog raja — grada u kojem su se obrazovanje, duhovnost i trgovina sjedinili na tada nezamisliv način. Srpska istorija duguje ovom zaboravljenom mestu brojne značajne ljude, ali i važnu vezu sa širim balkanskim duhovnim prostorom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR