- S obzirom na to da u prvoj godini nismo pravili neke velike količine, za sada nismo planirali da počnemo sa prodajom. Nešto ćemo pokloniti prijateljima, a nešto ostaviti za probu na sajmovima na kojima budemo učestvovali - kaže Stanković.
Ova porodica mušmule uzgaja trenutno na oko 15 ari. Izvadili su jedan stari zasad, a planiraju da na njegovom mestu posade nov, kako bi održali proizvodnju na oko 30 ari.
- Naš zasad u šestoj godini daje trenutno oko 30 kg po stablu, što je prinos sa kojim smo zadovoljni. Ne zahteva neke posebne uslove uzgoja do berbe, jer je nešto najbliže organskoj proizvodnji. Veća pažnja je potrebna nakon berbe, u procesu dozrevanja plodova – ističe sagovornik.
Kaže i da se od mušmula može još praviti džem, ali i kisele mušmule. U ovoj godini na gazdinstvu planiraju da krenu u preradu svih voćnih vrsta, pa se Ilija nada da će na kraju sezone imati nove proizvode koje će predstaviti ljudima.
- Između ostalih, verovatno i voćni sir od mušmula za koji sam recept dobio iz Velike Britanije od tamošnjih proizvođača mušmula sa kojima sam u kontaktu i sa kojima razmenjujem iskustva – otkriva Stanković, prenosi B02S.