Vahida Đedović, priznata psihoterapeutkinja koja nosi epitet "doktorka za ljubav". Ona je svojim bogatim iskustvom i stručnošću objasnila je temu dece kao "statusnih simbola" i način na koji roditelji utiču na formiranje identiteta dece putem nametanja raznih maski i očekivanja.
Đedovićeva, koja takođe doprinosi svojim kolumnama mnogim časopisima i autorka je knjiga "Terapeut ljubavi" i "Obući košulju srećnog čoveka", otvorila je razgovor istraživanjem pitanja dubljeg razumevanja samih sebe. Naglasila je da je proces samospoznavanja izuzetno zahtevan i dugotrajan, no istovremeno istakla da je svakako ostvariv.
U svojim analizama Đedovićeva je dotakla suštinske aspekte formiranja ličnosti, počevši od ranog detinjstva. Postavila je pitanje kako su mnogi od nas već od najmlađih dana usvojili različite maske i uloge, pod uticajem roditeljskih očekivanja. Ovaj fenomen može dovesti do gubitka autentičnosti, s obzirom na to da se često stavljaju preveliki tereti i zahtevi na mala ramena, naročito u današnjem vremenu gde se dete često tretira kao statusni simbol.
Podsetila je kako se često forsiraju obaveze kao što su sviranje klavira već sa pet godina ili učenje više jezika, što roditelji koriste kako bi se ponosili postignućima svoje dece. Đedovićeva je naglasila da ovakav pritisak i prevelika očekivanja mogu uskratiti deci slobodu igre i mašte, te da to može dovesti do gubitka njihove suštine jer nisu uvek sposobna izraziti sopstevene želje.
Foto:pixabay
Osim toga, istakla je da roditelji često greše pokušavajući zaštiti decu od interneta i tehnologije, umesto da im pruže kvalitetno vreme i pažnju kroz igru i interakciju. Na pitanje o tome da li roditelji ponekad žive svoje nerealizovane snove preko dece, Đedovićeva je odgovorila kako je to prisutan fenomen.
U kontekstu društvenih mreža, primetila je da se danas često stvaraju lažne slike uspeha, kao što su objave o visokim ocenama dece ili prestižnim nagradama. Postavila je pitanje šta ovakve poruke šalju deci i naglasila kako je važno da roditelji ne grade svoj život na temeljima postignuća svoje dece. Đedovićeva je takođe objasnila problem takmičenja među roditeljima, posebno kroz proslave rođendana i putovanja.
Foto:printscreen/instagram
Upitala se da li je potrebno dizati kredite i ulaziti u sve veće troškove kako bi se takmičili u "boljem" rođendanu ili "prestižnijem" putovanju. U svom dubokom razmatranju, Đedovićeva je ukazala na to kako živimo živote punih iluzija i fantazija, inspirisani medijskim uticajem i idejama poput onih iz Holivuda. Naglasila je kako se često teži popularnosti i želji da se priča o nama, čak i ako to znači žrtvovanje autentičnosti.
Posebno je skrenula pažnju na to kako deca često ugledaju na zvezde rijaliti programa i slavne ličnosti kao uzorima. Jedan od ključnih momenata u intervjuu bio je naglasak na nedostatku posvećenosti roditelja prema svojoj djeci. Đedovićeva je naglasila da je od suštinskog značaja pružiti djeci osjećaj ljubavi i prihvaćenosti, bez obzira na njihove uspjehe ili ocjene.
Navela je kako je važno dopustiti detetu da bude svoje, bez osećaja pritiska ili uslovljavanja. Upozorila je na opasnost kada se roditelji previše oslanjaju na društvene mreže i spoljne potvrde kao što su ocene ili lajkovi, umesto da grade dublju emocionalnu povezanost s decom. Na kraju, Đedovićeva je postavila duboka pitanja o stvarnom životu pojedinaca i kako se odnosimo prema sebi kada se svetla javnosti i društvenih mreža ugase.
Primietila je da se mnogo više posvećujemo političkim događajima i fokusiramo na živote drugih ljudi umesto da se bavimo svojim sopstvenim unutrašnjim svetom. Kroz ovo razmišljanje, Đedovićeva je istakla važnost postavljanja pitanja o vlastitim maskama i ulogama, te je podsetila na ozbiljnost problema disfunkcionalnih ponašanja i depresije kod mladih.
U svom dubinskom istraživanju, Đedovićeva nam je dala mnogo toga za razmišljanje o načinu na koji gradimo svoje identitete, odnosimo se prema sebi i pružamo ljubav i podršku svojoj deci. Njene reči služe kao podestnik da usmeravanje prema unutrašnjoj sreći i ispunjenosti zahteva duboko razmišljanje, iskrenost prema sebi i prisutnost u vlastitom životu.