Glas Javnosti

I UGLEDNI LINGVISTA OPTUŽUJE ŠARČEVIĆA: Hvališ se privatnim školama koje si osnovao a ćutiš o državnim koje si po Srbiji pogasio!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Nedavni intervju dnevnom listu Politika bivšeg ministra prosvete, Mladena Šarčevića, u kome je zaposlene u nacionalnom Zavodu za udžbenike proglasio nesposobnim za “tržišnu utakmicu sa stranim izdavačima” izazvao je pravu buru u našoj akademskoj zajednici, pre svih Odeljenja  istorijskih nauka SANU, da bi se za vikend na ovu temu oglasio i jedan od naših najuglednijih lingvista prof. dr Dragoljub Petrović, koji takođe nije imao razumevanja za novog savetnika predsednika i premijerke Srbije.

Univerzitestki profesor doktor Dragoljub Petrović, pored velikog naučnog doprinosa srpskoj lingvistici, a posebno dijalektologiji, onomastici i slovenskoj lingvogeografiji, poznat je u akademskoj zajednici i po tome što je stalno ukazivao na posledice srpskohrvatskog jezičkog zajedništva. U tekstu pod naslovom: “Mera ministarske pameti”  Dragoljub Petović detaljno  analizira Šarčevićev dosadašnji rad, da bi na kraju poslao i poruku novom ministru prosvete,  Branku Ružiću, a za Glas javnosti izdvajamo najupečatljive delove obimnog rukopisa našeg  uglednog lingviste.

Uništavanje Zavoda zločin

- Velim da je takvo umovanje nepristojno zato što su strani pljačkaši predvođeni “Kletom”, pod ministrovom dirigentskom palicom, opustošili srpsko udžbeničko tržište, korumpirali škole i razgranali pedagošku prostituciju do neviđenih razmera i zato su se „najkvalitetniji autori“ pretvorili u najjevtiniju najamnu pedagošku sortu, priključili im se i (naj)bolji recenzenti, svi „pokrili“ 87% srpskoga udžbeničkog prostora i ministar sad treba da objasni koja to „sredstva“ Zavod treba da „ulaže u razvoj tržišta“ ako su njemu ostavljena samo ona izdanja za koja veliki pljačkaši nisu zainteresovani, a Zavodu „potvrđena“ obaveza da na njima „zarađuje gubitke“, navodi direktno u uvodnom delu lingvista Dragoljub Petrović, a onda se vraća na dugogodišnju  pogubnu prosvetnu politiku koju je Šarčević, kako on vidi, samo nastavio:

- Ministar veli da je „davno prošla“ priča o tome „da država od sunovrata spasava izdavača koji je pripremio i odštampao 400 miliona udžbenika“ i time se ministar - savetnik priključio onim razaračima srpske kulture i srpske pameti koji su pre toga uništili “Prosvetu”, “Nolit”, BIGZ, “Rad”, IP “Matica srpska”, subotičku “Minervu” i ne znam koje još sve, ali je izvesno da je uništavanje Zavoda veći zločin od svih ostalih zajedno. I valja mu primetiti da ne zna šta priča: Zavod baš i nije mnogo opterećivao državni budžet, a donosio mu je makar onih 87% udžbeničkog dinara koji sad „odlaze preko granice“. Ministar, uz sve to, ima i nesporne trgovačke talente, osnovao mnogo privatnih škola, „u Srbiji i regionu“, sa znatnim vlasničkim udelima, i nije izvesno koliko je svoju ministarsku poziciju „upotrebio u privatne svrhe“, tj. je li se našao „sukobu interesa“, kao što nije jasno čime se, mimo toga, kvalifikovao za poziciju uređivača srpske pameti. Uz uspešno razaranje školstva, on će ostati upamćen i po tome što je i visoko školstvo i nauku svukao na vrlo tanke grane, navodi lingvista Dragoljub Petrović, a onda i  navodi konkretan primer kako je, u Šarčevićevo vreme, preimenovana škola “Rastko Nemanjić  Sava”: 

Khalifa bin Zayed Al Nahyan, umesto  OŠ “Rastko Nemanjić Sava”

- Kao što je uništio Zavod za udžbenike i srpsko školstvo i nauku, ministar - savetnik najuspešniji je bio u svojim trgovačkim poduhvatima vezanim za širenje privatnih škola. On se, kako smo videli, hvali time da je osnovao više privatnih škola „u Srbiji i regionu“, ali ne pominje one koje je za to vreme zatvorio i ne kaže da li je takvih bilo više desetina ili više stotina, a neka ovde bude pomenuta samo ona iz Dojevića kod Kraljeva: „Privredni sud u Kraljevu, upisao je u sudski registar, u registarskom ulošku broj 5-288-00, OŠ Khalifa bin Zayed Al Nahyan, podatke: Briše se Osnovna škola “Rastko Nemanjić Sava”, Dojeviće. Upisuje se Osnovna škola Halifa bin Zaid Al Nahjan sa sedištem u Dojeviću. Ministar nam je ostao dužan odgovor na pitanje koliko je takvih škola zatvorio, a ja ću podsetiti na to „kako se uči“ u onim školama koje on i njegova vrsta osnivaju. Svedočila mi je koleginica koja je u nekoj takvoj „školi“ predavala strani jezik: na ispit joj došao kandidat koji nije znao ni azbuku, ona ga vratila, i tada i još jednom, ali joj direktor nije dozvolio da to uradi i treći put: „On je, koleginice, uplatio svu školarinu“, navodi se u ovom studioznom podužem tekstu lingviste Petrovića sa primerima Šarčevićevog ministrovanja, da bi se na kraju obratio porukom i novom ministru prosvete, Branku Ružiću, koje mu preporučuje iz svog višedecenijskog iskustvar:   

Korupcija i pedagoška prostitucija

- Da se Zavodu za udžbenike vrati apsolutna odgovornost za sudbinu srpskoga školstva, a da onih 77 pljačkaških firmi na čelu sa “Kletom” protera sa srpskoga udžbeničkog tržišta, ako ne zna kako da to učini, neka se raspita kod svojih rumunskih i mađarskih kolega - ministara kako su to oni postigli. Tako će ukinuti korupciju i pedagošku prostituciju koje su instalirali njegovi prethodnici i da, uz ostalo, utvrdi koja se to direktorka beogradske osnovne škole krije iza inicijala M. S., a pojavljuje kao „predavač i autor“ na seminaru Centra za savremeno obrazovanje BIGZ i ima nalog „da izdejstvuje da svi kupe“ Žužulovo udžbeničko smeće i da nastavnika koji to izabere „nagradi tabletima, skupim telefonima i kešom“ i da ispita ko, po tim „mehanizmima“, može biti nagrađen letovanjem na Havajima, a ko kućicom na moru ili na planini, navodi se na kraju teskta, svojevrsnog obraćanja javnosti, jednog od naših napoznatijih lingvista, profesor doktora Dragoljuba Petrovića.

(Glas javnosti)

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR