Da li je ovo hrabar čin borbe za bolje uslove ili jednostavno nezrelo rušenje sopstvene karijere? Istina je negde između, ali jedno je sigurno - trend izaziva haos u poslovnom svetu.
Pripadnici mlađih generacija više ne žele da ćute kada osete nepravdu na radnom mestu. Umesto da trpe loše uslove i nepoštovanje od strane poslodavca i drugih članova kolektiva, mladi sve češće pribegavaju "osvetničkom davanju otkaza" (na engleskom - revenge quitting), koje, istina, nekada zahteva da se malčice strpe. Do "idealnog" trenutka.
Ovaj trend ne podrazumeva samo klasično davanje otkaza, već namerno napuštanje posla u najgorem mogućem trenutku za poslodavca - u sezoni godišnjih odmora, kada je i ovako manjak zaposlenih, u vreme obračuna PDV-a i izrade završnih računa, kada je obim posla veći, pa čak i u vreme seznoskog gripa, kada je veliki broj zaposlenih na bolovanju i slično.
Dakle, u bilo kom kritičnom trenutku, kada poslodavac na ovaj ili onaj način jedva krpi kraj s krajem i jedva uspeva da završi posao, budući da je desetkovan. Zvuči surovo i nefer, ali, mladima je to očigledno jedini način da se osvete. Sa njihovog stanovišta, ovakvo davanje otkaza je sasvim adekvatno, međutim, malo ko od njih razmišnja o posledicama.
Međutim, ovaj trend može se jako negativno odraziti na dalju karijeru pripadnika generacije Zed. Na koji način? Odgovor na ovo pitanje dala je stručnjak za razvoj karijere, Erika Ajers Badan: "Regruteri često zovu prethodne poslodavce kako bi saznali koji je njihov utisak o kandidatu, tako da ako osvetnički date otkaz na starom poslu, a potom aplicirate za novi, budite spremni na to da to može da se pročuje."
"Prethodni poslodavac će zasigurno reći onom budućem o tome da ste ga ostavili na cedilu," dodaje ona. Zato, umesto da se svetite, pokušajte da sa rukovodiocem mirno razgovarate o tome šta vas muči na poslu: "Odnos između poslodavca i zaposlenog je jedan od najkritičnijih faktora za ublažavanje rizika od davanja osvetničkog otkaza", navodi psiholog Džuli Li za Njujork Post. "Ovu pojavu treba prevenirati", dodaje.
Glas javnosti / R02S