Glas Javnosti

EVO I KOLIKA JE KAZNA: Tužena Vlada Rumunije zbog neuspeha oko klimatskih promena

Društvo
Autor: Glas javnosti

Organizacija Deklik podnela prvu klimatsku tužbu Rumunije u istoriji zbog neuspeha Vlade da preduzme odgovarajuće mere za smanjenje i ublažavanje predvidivih rizika koje predstavlja klimatska kriza.

Rumunski klimatski aktivisti iz Deklika, jedne od najznačajnijih nacionalnih nevladinih organizacija, takođe su zatražili od suda da izrekne novčane kazne rumunskom premijeru i ministrima životne sredine i energetike za svaki dan nečinjenja.

U predmetu se navodi da su rumunski zvaničnici prekršili svoje zakonske obaveze da usvoje i sprovedu strategiju energetske tranzicije koja je u skladu sa Pariskim sporazumom o održavanju globalne prosečne temperature ispod povećanja od 1,5 stepeni Celzijusa. Prvo ročište biće održano 10. aprila u gradu Klužu, prenosi N1.


20 odsto od plate za bolju motivaciju

„Podnosimo tužbu jer rumunski političari već godinama obećavaju, a ne ispunjavaju. Oni potpisuju međunarodne ugovore, prisustvuju konvencijama o klimatskim promenama, a zatim se vraćaju u Rumuniju bez planova da nastave. Radi se o našoj budućnosti i budućnosti naše dece. Zahtevamo da predstavnici rumunske države budu kažnjeni zbog nečinjenja: smanjenje plate za 20 odsto za svaki dan kada ne postupe“, izjavila je koordinatorka Deklikove kampanje Roksana Penča Bradažan.

Oni traže nalog suda koji zahteva od vlasti da preduzmu sve neophodne radnje da do 2030. godine smanje emisije gasova staklene bašte za 55 odsto u odnosu na nivoe iz 1990. godine i postignu klimatsku neutralnost do 2050. Pored toga, zahtevaju da rumunska Vlada poveća udeo obnovljive energije u finalnoj potrošnji energije na 45 odsto i poboljšati energetsku efikasnost za 13 odsto do 2030. godine.

Ova istorijska tužba je deo globalnog pokreta za sudske sporove koji ima za cilj da vlade pozove na odgovornost za svoje zakonske odgovornosti. Građansko društvo je dobilo sudske sporove protiv svojih vlada u Francuskoj, Holandiji i Irskoj, primoravajući nacije da sprovode efikasne klimatski neutralne politike.


Pored toga, Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva je 2022. godine proglasio da je Vladin plan neto nula prekršio Zakon o klimatskim promenama. Od britanske vlade se zahtevalo da revidira svoj klimatski plan kako bi uključila merljivu procenu o tome kako će njena politika postići klimatske ciljeve.

Srbija kasni

Srbija je tehnološkim kapacitetima poljoprivrede nalazi u rangu poljoprivredno osiromašenih zemalja kao što su Avganistan ili Kenija – takođe je i jedna od najsporijih u Evropi kada je u pitanju usvajanje osnovnih strateških dokumenata u borbi protiv klimatskih promena i njihovih posledica.

Istovremeno, Srbija se nalazi na teritoriji koja se naziva „vrućom tačkom“ klimatskih promena: porast prosečne temperature ovde je veći od svetskog proseka, a veća je i incidentnost ekstremnih događaja kao što su suše i intenzivne padavine.

Srbija tako čest ne primenjuje usvojena dokumenta ili kasni. Pored toga stručnjaci ističu da je najveći problem sa  dokumentima to što su često neusklađeni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR