Iznos od 5,5 miliona evra svakako neće mnogo pomoći 27 redakcija širom sveta, pa ni balkanskoj, čiji novinari rade, prema infomacijama „Vremena“, ozbiljno redukovano
Vest da je Evropska unija odobrila 5,5 miliona evra pomoći za Radio Slobodnu Evropu, mnogi novinari Balkanskog servisa mahom su dočekali – na prinudnim odmorima. Od kada je Donald Tramp dobrim delom ukinuo finansiranje ove medijske kuće, zajedno sa USAID-om i Glasom Amerike, novinari koji rade za RSE se na 45 dana smenjuju na plaćenom odsustvu, govore izvori „Vremena“, koje je po srpskom zakonu – oko 60 odsto od plate.
Od ukupno 24 zaposlenih u redakciji u Beogradu, trenutno je na poslu njih sedam, od kojih je pet novinara i po jedan zaposleni u računovodsvu i IT-iju.
„Nije dobro nikako. Rekli su nam da para ima do juna, a posle ćemo da vidimo“, kaže jedan od zaposlenih za „Vreme“.
Radio Slobodna Evropa je i ranije novac iz američkog budžeta, objašnjavaju radnici, primao na mesečnom nivou, a ne iscela za godinu dana. Ipak, ranije uplate nisu bile sporne, sredstva su uvek odobravana, a sada je to muka iz meseca u mesec, a informacije iz Amerike govore da će leto biti pod ozbiljnim znakom pitanja.
Novac iz Evropske unije se neće deliti na svih 27 jezičkih servisa, koliko RSE ima širom sveta, već samo na izabrane evropske i azijske zemlje, pa se medijski radnici sa Balkana nadaju barem delimičnom vraćanju na posao.
Ipak, ukupan budžet ovog medija je oko 150 miliona evra, pa će evropski novci biti dovoljni – verovatno tek da simbolično prežive ili da nastave da rade, uz ozbiljno redukovan kadar.
Šefica diplomatije Evropske unije Kaja Kalas rekla je u utorak (20.05.) da je EU odobrila sredstva kao „zaštitnu mrežu za nezavisno novinarstvo“.
Kalas je naglasila značaj Slobodne Evrope u otporu autoritarnim režimima. Ova medijska kuća je osnovana za vreme Hladnog rata sa ciljem da ljudima pod komunističkim režimima omogući pristup zapadnim informacijama.
Kalas je ispričala da je kao dete u Estoniji, koja je bila deo Sovjetskog Saveza, slušala Radio Slobodnu Evropu.
„Pošto smo bili sa druge strane Gvozdene zavese, dobijali smo puno informacija na radiju. To je bio svetionik demokratije, i u tom pogledu veoma vredan“, dodala je.
Kalas je i sama navela da izdvojena sredstva nisu dovoljna za svih 27 jezika na kojima emituje Slobodna Evropa u 23 zemlje Istočne Evrope, Centralne Azije i Bliskog Istoka.
Dok u Srbiji i okolnim zemljama, u kojima rade novinari u Slobodnoj Evropi, zaposleni strahuju od konačnog otkaza, u Americi i dalje traje institucionalna borba za finansiranje RSE, ali i Glasa Amerike.
Sudija jednog američkog okruga je privremeno suspendovao Trampovu odluku da okonča finansiranje više javnih medijskih kuća među kojima je Radio Slobodna Evropa, ali je jedan savezni apelacioni sud blokirao tu presudu.
Pitanje je kuda će ova borba između Trampa i Kongresa otići, kao i koliko će dugo ona trajati. Na osnovu bronih izjava pravnika iz Amerike, sa obe strane, može se zaključiti jedino da će ovo biti kompikovan pravni spor u kojem će presudnu ulogu imati sudska vlast u zemlji.
Ova medijska organizacija u vlasništvu vlade SAD. Osnovana je 1949. tokom hladnog rata u istočnoj Evropi i Sovjetskom Savezu. Centralna obaveštajna agencija (CIA) je finansirala njen rad, a cilj je bio slamanje komunističkih režima, uz pomoć bivših nacističkih agenata.
Danas se vodi kao nevladina organizacija pod upravom Agencije za globalne medije SAD. Sedište se trenutno nalazi u Pragu, a na Balkanu imaju redakcije i u Srbiji, Bosni, Kosovu, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.
Posebno istražuju tema odnosa Balkana sa prošlošću, političkih veza naprednjaka sa nekadašnjim partnerima iz devedesetih, a novinari RSE su dobitnici i brojnih novinarskih nagrada, za istraživačke priče i društveno angažovano novinarstvo. U Srbiji imaju portal i radio.
Glas javnosti/V06S