Još 2019. Zavod je izradio idejni projekat sanacije Vukovog spomenika, ali iz gradske kase je tek ove godine izdvojeno 11 miliona dinara za izvođenje radova, što je bilo "zeleno svetlo" za restauratore.
- Spomenik se nalazi u izuzetno lošem stanju. Naime, prilikom prethodne obnove 1995.godine, koja je izvođena u okviru hitnih radova na izgradnji stanice podzemne železnice, garaže i uređenju širih parkovskih i nadzemnih parterskih površina, bronzana skulptura spomenika nije tretirana na adekvatan način - objašnjavaju u ovoj ustanovi.
Za oblogu postamenta upotrebljen je kamen lošeg kvaliteta, tako da su, zbog izloženosti negativnom uticaju atmosferskih padavina, skulptura i postament ubrzo propali.
Na bronzanom kipu nataložile su se naslage prljavštine i čađi, ne samo zbog neodržavanja nego i zato što je ovde veoma prometno. Pored Vukovog spomenika, saobraćaj ne staje, a ovuda dnevno prođe nekoliko hiljada automobila, autobusa, kombija, komunalnih vozila. Takođe, neophodna je i obnova slova, jer se natpis "Vuku, srpski narod" jedva nazire, čak i ako ste na nekoliko centimetara od postamenta.
Obeležje Vuku Karadžiću, delo vajara Đorđa Jovanovića, svečano je otkriveno 7. novembra 1937, povodom 150 godina od rođenja našeg najznačajnijeg lingviste. Ovaj kip jedan je od najpoznatijih u Beogradu, koncipiran je po kanonima akademske umetnosti koja počiva na naturalizmu i verizmu. Vuk je prikazan u sedećem stavu, noge su mu prekrivene teškom draperijom, a u desnoj ruci mu je knjiga. Spomenik je 1965. godine utvrđen za kulturno dobro.
Propao plato
U nezavidnom stanju je i trg oko Vukovog spomenika, kao i ulaz u podzemnu železnicu. Zbog nerešenih imovinsko-pravnih odnosa nije utvrđeno ko je nadležan za održavanje ovog platoa. Napukle kocke se klate, betonske saksije su oštećene, išarane i "dekorisane" žvakama i nalepnicama.