Glas Javnosti

DRAŠKO ĐENOVIĆ: Evo zašto su Brnabićeva i patrijarh u paktu! (VIDEO)

Društvo
Autor: Glas javnosti

-Patrijarh 21 godinu po okončanja NATO agresije i povlačenja našeg naroda i vojske ponavlja da je Kosovo Srbija, kaže za Glas Javnosti verski analitičar Draško Đenović.

 

Komentarišući izjavu patrijarha Irineja da jedini dogovor koji SPC prihvata jeste onaj u kojem je Kosovo u sastavu Srbije, naš sagovornik kaže:

- U isto vreme crkva ne daje odgovor šta to znači i kako to sprovesti u realnost ako više od 95% stanovnika Kosova nisu Srbi i Srbiju ne smatraju svojom zemljom, ističe Đenović.

On pita i šta znači da je Kosovo Srbija ako ni predsednik države, predsednica vlade pa i sam patrijarh ne mogu slobodno da odu i svaki deo Kosova.

- Ako pogledamo učenje pravoslavne crkve, stoji da crkvu čini zajednica vernika, imamo nekoliko stotina hiljada zidina objekata, za koje Albanci kažu da su njihove, to jesu pravoslavne svetinje ali tamo nema više pravoslavnog življa. Dolazimo u nonsens čije je to zapravo, jer ako pogledamo zemljišne knjige, to pripada crkvi,  ali tamo crkva nema svoje ljude. To vam je kao da imam kuću i glasi na moje ime ali je pitanje koliko je i zaista moja ako nemam pristup.

Evo šta je čudno u vezi sa sporazumom

Ono o čemu se priča je da garantuje sporazum garantuje da će se sprovoditi sudske odluke kada je u pitanju imovina srpske pravoslavne crkve na Kosovu. Meni je to malo čudno, jer ako neko tvrdi da je država, u ovom slučaju Kosovo, onda je sasvim prirodno da ta ista država sprovodi odluke svojih sudova. O čemu se radi ako je potrebno da se neko obavezuje sporazumima da će se pridržavati onog što njihovo sudstvo odlučilo, i pitanje je da li će neki lokalni šerif ili neko sa jačom neformalnom vlašću raditi i dalje ono što radi, pa je onda pitanje da li će put prolaziti pored Dečana ili ići negde okolo, jako je teško reći kakva je situacija, priča Đenović koji ističe da je sasvim suludo predvideti šta će biti na Kosovu gde je divlji Zapad.

Na pitanje da li je patrijarh dao neki savet Vučiću uoči Vašingtona kaže:

-S obzirom da je Srbija sekularna država gde je on na čelu srpske pravoslavne crkve, sam Vučić je rekao za sebe da je agnostik i ne neki vernik, ima li crkva pravo da se meša u državna pitanja i koliko će predsednik čija je partija na izborima dobila toliko glasova, pitati starca od 90 godina za neko mišljenje. Suštinski smo sa Kosovom u pat poziciji, jer nema vernika ni sveštenika ni monaha. Najveći broj je otišao sa raščinjenim episkopom iz tzv. epharije raško-prizrenske u egzilu Artemijem. Pravoslavna crkva nema ni popis sve svoje imovine koju je imala, a kamoli da s njom upravlja il vlada, dobar deo je iznet s Kosova, ali ono što nije odneto, kasnije je popaljeno. Kosovo je Srbija, ali je pitanje koliko mladi 20-tak godina smatraju da je Kosovo njihova država, ako morate da idete tamo sa obezbeđenjem?

Da li je ‘in’ ići na litije u Crnoj Gori?

Deo opozicije u Crnoj Gori pokušava da se distancira od Amfilohija?

-Ne mogu da sklone Amfilohija isuviše je jak, najveća mogućnost da ga sklone bila bi ako bi bio izabran za sledećeg patrijarha, ipak ima više od 80 godina s obzirom na to, iako je dobrog zdravlja, mogao bi ko sadašnji da poživi i posluži. Što se tiče Crne Gore može lako da ispliva neki anonimus, ali je bitno da bude iz Crne Gore da nema bi imao problem sa boravišnom vizom. S druge strane crkva može da opipava puls ko bi aktuelnoj vlasti odgovarao da bude, crkva voli da bude na dobroj liniji sa vlašću, to je najgora simbioza crkve i vlasti.

Vlast će gledati da se nekako pribije uz crkvu jer su videli kako je prošao Milo koji je sam sebi pucao u nogu, crkva kruniše kralja, crkva voli da bude uz vlast tada je sigurnija, predviđa Đenović.

-Trenutno je in ići na litije u Crnoj gori, tamo su litije kao neka vrsta kolektivne pozitivne energije kao u Srbiji pred pad Slobodana Miloševića. To je bila posebna energija koja je postojala i posle promena 5. oktobra se izgubila. Kada bude bio promenjen zakon o crkvi ili suspendovan, pitanje je koliko će to uticati na litije, koliko onih na litiji ide zaista u crkvu koliko zaista živi prema učenju pravoslavne crkve. Možda je sad in biti pravoslavac, to je lepo, novo, dobro je što učestvuju, pitanje je koliko je to odraz njihove religioznosti ili “antimila” Đukanovića. Da li idu zbog poziva crkve ili su to videli kao nešto novo, mladi su nosioci promena. Mladi vole neke nove izraze protivljenja i bunta u ovom trenutku vide litije kao ono što je nažuljalo bivšu vlast u Crnoj gori. Prošli izbori su bili za i protiv Mila a zakonom o mogućnosti oduzimanja crkvene imovine su i oni koji nisu neki vernici rekli, to nije u redu ja možda nisam vernik ali to je moja crkva, ističe naš sagovornik i dodaje..

-Crkva je broj jedan kada je u pitanju poverenje, pored vojske, građani im veruju pored loših stvari koje su se dešavale prethodnih 30-tak godina. Iako sadašnji patrijarh možda nema tu popularnost i harizmu patrijarha Pavla, to ne znači da je on lošiji, jer neko se više dopada masi. Kao i Amfilohije koji ulazi u ozbiljne godine, pitanje je ko će ga naslediti, to se nikad ne zna. Crkvena politika je jako čudna, jer kada su izabrani Pavle i sada Irinej, bili su u poznijim godinama i bio je cilj da budu prelazno rešenje.

Foto: Youtube/Printscreen

Vlast voli podršku crkve, a crkva državni budžet

Što se tiče Crne Gore, naglašava Đenović, može lako da ispliva neki anonimus, ali je bitno da bude iz Crne Gore da nema bi imao problem sa boravišnom vizom.

-S druge strane crkva može da opipava puls ko bi aktuelnoj vlasti odgovarao da bude, crkva voli da bude na dobroj liniji sa vlašću, to je najgora simbioza crkve i vlasti. Vlast voli podršku crkve, a crkva državni budžet. Kad pogledamo s kim se sve fotografisao sadašnji patrijarh recimo i sa predsednicom vlade, žena osim što ne pripada srpskoj pravoslavnoj crkvi s obzirom da joj je otac Hrvat, nemam podatak da je krštena u pravoslavnoj crkvi, njeni koreni su katolički, što nije sporno jer je Srbija sekularna država. Ipak s obzirom na njenu seksualnu orijentaciju i pripadnost, patrijarh praktično ne bi trebalo da ima ikakav kontakt s njom, jer je crkva odvojena od države. Kad pogledamo koliko je potpisala odluka Vlade o dotacijama crkvi, nekako to dođe ko pakt, niti patrijarh gleda njenu orijentaciju niti ona doktrinu crkve.

Ceo intervju možete pogledati na linku:

 

(Glas Javnosti/N. Grujić)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR