Glas Javnosti

DOJAVE O BOMBAMA imamo svaki dan, a evo zašto je TEŠKO OTKRITI ko stoji iza toga: "NIŠTA NE SME DA SE PREPUSTI SLUČAJU"

Društvo
Autor: Glas javnosti

Gotovo da ne prođe dan, a da neka institucija u Srbiji, a ponajviše škole u Beogradu, ne dobije dojavu o podmetnutoj bombi. Tokom jučerašnjeg dana je prvi put dojava stigla na adresu gradskog prevoza i to da je u svim autobusima postavljena bomba. Naravno, ispostavila se kao lažna, ali dovoljna da unese nemir među građane.

Tokom prošle godine bilo je 1.039 lažnih prijava bombe a ni ove godine taj broj nije mnogo manji. Na meti su sve institucije, od škola, fakulteta, sudova, aerodroma pa i do gradskih autobusa. Građane ipak najviše uznemiravaju dojave o bombama u školama.

Ove godine, najaktuelnije su dojave putem mejla koje stižu na adresu javne ustanove. Nakon stizanja takvog mejla obaveštava se policija koja kreće u akciju.
- Pregled prostorije se radi vizuelno, uz pomoć opreme kao i uz pomoć posebno obučenih policijskih pasa koji detektuju eksplozivne materije. Ništa ne sme da se prepusti slučaju, kada se pregleda prostorija, mora da postoji redosled po kome se pregleda. Mi se pridržavamo pravila kazaljke na satu ili ako se radi o velikom prostoru, on se podeli na sektore i imamo određenog čoveka za taj sektor - objašnjava  Miroljub Savić, zamenik komandira čete za PDZ, PJP Policijska brigada.

Po pravilu, kada stigne dojava, zgrada mora da se evakuiše. Ukoliko se eksplozivna naprava pronađe, na scenu stupa posebno obučena jedinica za demontažu eksplozivnih naprava.

- Tu imamo kolegu u specijalnom zaštitnom odelu koje može da izdrži veliki udar, odnosno fragmentno dejstvo do brzine fragmenata od preko 1800 m/s. Pored ovog odela takođe koristimo raznu specijalističku opremu od produžene mehaničke ruke, balističkog štita koji pruža dodatnu zaštitu, zatim samohodno vozilo robot i slično - kaže Savić.


Počinioca je teško pronaći

Problem sa dojavama o bombama je taj što je počinioce vrlo teško naći jer počinioci mejlove šalju sa javnog interneta, lažnog mejla, i telefona ili računara koga se nakon slanja reše, kaže stručnjak za informacionu bezbednost.
- Ako saznamo IP adresu mogli bi možda da znaju odakle je ali vi ste u nekoj firmi i firma ima IP adresu, ali ne može da se pronađe sa vaše kućne adrese ili iz kafića. Prvo to je jako teško. Čak i ako bi to neko uspeo da uradi dobio bi IP adresu Google, jer vi koristite Google. Morali bi da pitate njega da vam da IP adresu korisnika koji se ulogovao a to je jako teško - rekao je za "Blic" TV Luka Milinković, stručnjak za informacionu bezbednost.

Kazna za lažnu dojavu bombe

Kada su u pitanju kazne, reč je krivičnom delu izazivanja panike i nereda i propisana kazna zatvora je od tri meseca do 3 godine. Ukoliko je reč o krivičnom delu terorizma, ono je kompleksnije i kazne su veće. Da je ova dela teško dokazati govori u prilog činjenica da pored hiljadu lažnih prijava u prethodnom periodu Viši sud u Beogradu imao je svega 15 postupaka za krivična dela izazivanja panike i nereda.

Glas javnosti / B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

BONUS VIDEO


SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR