Indija je za mnoge jedno od onih mesta koje izaziva i divljenje ali strah – zemlja kontrasta, ali i brojnih predrasuda zbog kojih mnogi, pre nego što spakuju kofere imaju hiljadu i jednu dilemu – da li će se razboleti, da li će moći da jedu njihovu hranu, da li je tamo zaista toliko prljavo, i, posebno za žene, da li je bezbedno? Internet je prepun upozorenja i stereotipa, a Katarina Lazić, travel blogerka iz Srbije odlučila je da proveri koliko u svemu tome ima istine.
Tokom svoje posete Indiji, Katarina je sa svojim pratiocima na svom TikTok profilu "kataklizma.mp4" svakodnevno delila iskustva iz prve ruke – od hrane, ljudi i higijene, do načina na koji se snalazi na ulicama indijskih gradova. I dok priznaje da su neka upozorenja delimično tačna, većina njih ipak ne postoje – barem ne u obliku kakvim se često predstavlja na društvenim mrežama.
"Ako putuješ u Indiju, sigurno ćeš dobiti stomačni virus. Sva hrana je odvratna i prezačinjena, opljačkaće te barem jedanput, sve je užasno prljavo, a ako si žena pa... srećno. I ovo su samo neka predznanja koja o Indiji imamo, ali da li su istinita?
Ćao ja sam Kata, nalazim se u ovoj civilizacijskoj džungli već nekoliko dana. Indijska kuhinja je veoma raznovrsna, naročito u severnom delu zemlje bazirana na azijskim indoevropskim namirnicama, a dve magične reči spasiće vas od potencijalnog fijaska - not spicy", priča Kata.
Što se tiče zdravlja, jasno naglašava – voda je tamo isključivo flaširana, i ona se preporučuje čak i za pranje zuba. A probiotici? Oni će biti vaš najbolji prijatelj tokom putovanja kroz Indiju!
"Istina je da su mnogi delovi Indije veoma zagađeni i prljavi, ali to nije Indija u globalu. U ovoj državi postoje enormne ekonomske razlike i doslovno u razmaku od jednog ugla doživećete od sjaja do očaja u čemu i leži indijski šarm... To da su Indijci nasrtljivi, skloni krađi tek ne može da podleže generalizaciji. Tačno je da će zuriti u vas, tačno je da će tražiti da se fotografišu sa vama, tačno je da će neki biti navalentniji od drugih i imati loše motive da vam priđu. No kako se čujete i postavljate granice u drugim zemljama tako radite i u ovoj", savetuje Kata.
Mnogi turisti slede stereotip da su Indijci vrsni hakeri, ponovo delimično istinito i plaše se da koriste lokalne Wi-Fi mreže. Ipak, čizma glavu čuva, tako da se na vreme opremite svojim internetom", dodaje ona.
Na kraju, Katarina poručuje:"Ne slušajte slepo predrasude. Putujte, istražujte i kreirajte sopstveni utisak."
Glas javnosti/B06S