U biometeorološkoj prognozi koju je objavio RHMZ, i oni upozoravaju na veoma niske jutarnje temperature vazduha, naročito u centralnoj i južnoj Srbiji.
- One mogu nepovolјno uticati na osobe sa cerebro i kardiovaskularnim obolјenjima. U popodnevnim satima očekuje se povolјnija biometeorološka situacija, a oprez se savetuje nervno obolelim osobama - kažu iz RHMZ.
Meteoropatske reakcije su moguće i u vidu malaksalosti i glavobolјe. Građanima se savetuje adekvatno odevanje.
Dodatni faktor rizika u uslovima ekstremne hladnoće predstavlja i učešće u saobraćaju, s obzirom na pojavu leda na putevima. U slučaju neophodnosti izlaska iz urbanih celina u kojima je uspostavljeno redovno čišćenje i odmrzavanje putnih pravaca, ne savetuje se kretanje na duže relacije vozilom bez pratnje, s obzirom na mogućnost zastoja usled snežnih nanosa, u izolovanoj sredini, bez dostupne pomoći, što za posledicu može imati hipotermiju i eventualni smrtni ishod.
Prolongirano izlaganje veoma niskim temperaturama vazduha (temperature smrzavanja) može za posledicu imati ozbiljne kliničke manifestacije poput rovovskog stopala, promrzlina i hipotermije. U upozoravajuće znake spadaju:
Ukoliko se neki od pomenutih znakova primete kod izložene osobe neophodno je hitno zatražiti stručnu lekarsku pomoć!
Prema "Batutu" posebno osetljive grupe ljudi u situacijama izloženosti ekstremnoj hladnoći su:
U uslovima ekstremne hladnoće zaštita organizma postiže se korišćenjem odgovarajuće garderobe, kao i adekvatnom ishranom.
Postupanje u slučajevima jakih zima - ekstremno niskih temperatura:
U fazi pripreme za postupanje u ekstremnim klimatskim uslovima na nivou stambene zgrade obezbediti uvid u spisak stanara koji spadaju u posebno vulnerabilne grupe stanovnika, poput starih, nemoćnih, dece i trudnica, kako bi se obezbedili svi uslovi za njihovo nesmetano funkcionisanje u datim uslovima.
Kao vlasnik ili korisnik stambenog ili poslovnog prostora dužni ste redovno i pravovremeno održavati, čistiti od snega i poledice pločnike ispred prostora, puteve koji vode do vašeg objekta. Ako se led ne može očistiti s trotoara, onda je potrebno zaleđenu površinu posipati adekvatnim materijalom za otapanje (so, pepeo itd.).
- Sneg ili led koji preti da će pasti s krova objekta neophodno je ukloniti (sami ili angažovanjem stručnih službi). Pažnja! Čišćenje snega s krova je opasan posao te je bolje za to angažovati stručnu službu - navode oni.
Kako kažu iz "Batuta", poznato je da nižu temperaturu čovečiji organizam lakše podnosi uz smanjenu vlažnost vazduha i odsustvo strujanja vazduha. Intenzivnija fizička aktivnost takođe olakšava podnošenje niže temperature u sredini u kojoj čovek boravi, pošto je produkcija toplote veća.
- Drhtanje koje nastaje kao jedan od odbrambenih mehanizama je takođe, vid fizičke aktivnosti koja nastaje na početku izlaganja organizma nižoj temperaturi. Tu nesvesnu fizičku aktivnost čovek pojačava svesnim odbrambenim mehanizmima, kao što su cupkanje, skakutanje itd - objašnjavaju.
Pored toga, organizam reaguje vazokonstrikcijom sa sledstvenim povišenjem krvnog pritiska, pojačanjem rada prednjeg režnja hipofize, nadbubrežne i štitaste žlezde, sa ciljem povećanja oksidacionih procesa u organizmu, čak 5-7 puta.
U uslovima niske temperature, koža se najbrže hladi, te se smanjuje taktilna osetljivost, naročito isturenih delova tela (ruke, noge, nos, uši, lice). Niska temperatura smanjuje funkciju cilijarnog aparata sluznice disajnih organa, smanjenjem pokretljivosti cilija dovodi do stvaranja transudata i stagnacijom mukusa (sluzi) pospešuje razvoj respiratornih oboljenja.
- Pri niskoj temperaturi se javlja i leukopenija uz smanjenu fagocitoznu moć leukocita. Navedene promene na respiratornim organima objašnjavaju pojavu češćih infekcija u zimskom periodu - napominju iz "Batuta".
Akutne zdravstvene posledice niskih temperatura mogu biti čak i katastrofalne sa pojavom tzv. bele smrti, koja nastaje najčešće kod planinara, skijaša, beskućnika, alkoholičara...
- Pri boravku na temperaturi nižoj od 0°C duže vreme, dolazi do: hlađenja čitavog tela uz nemogućnost organizma da sačuva čak ni minimalnu telesnu temperaturu, oštećenja centralnog nervnog sistema, naglog pada reakcija na bol, pospanosti, stanja sličnog narkotisanom i vrlo brzog smrtnog ishoda - pojasnili su.
Smrzavanje je stanje snižene opšte telesne temperature. Nastaje kada organizam gubi više toplote nego što je može stvoriti.
Alkoholisana stanja, iscrpljenost i niska temperatura okoline, ubrzavaju nastanak smrzavanja. Novorođenčad i mala deca su vrlo sklona smrzavanju zbog male telesne mase i nerazvijenih zaštitnih termoregulacionih mehanizama.
U početku smrzavanja osoba ima osećaj hladnoće i drhti (ovaj stadijum može i izostati). Kasnije osećaj hladnoće prestaje, javljaju se umor, tromost i velika želja za snom. Sve telesne i psihičke funkcije se usporavaju. Ponekad se javljaju priviđenja. Sa daljim snižavanjem telesne temperature osoba gubi svest. Disanje i rad srca se jako usporavaju. Ako se ne pruži pomoć, smrt nastupa zbog prestanka disanja i srčanog rada.
Ako je smrznuti pri svesti:
Ako smrznuta osoba nije pri svesti proveriti disanje i srčani rad i po potrebi započeti mere oživljavanja.
U stanju hipotermije disanje i srčani rad mogu biti toliko oslabljeni i usporeni da se ne primećuju, to jest teško registruju od strane zatečenih lica.
Postojanje i minimalnog disanja od samo 2-3 udisaja u minuti isključuje potrebu oživljavanja. Pri oživljavanju smrznute osobe treba biti uporniji nego inače jer vredi pravilo da bolesnik nije mrtav dok nije topao i mrtav.
Zagrevanje smrznute osobe bez svesti treba sprovoditi postepeno i to tako da se prvo greje trup bolesnika, tj. predeo srca.
Ravnomerno zagrevanje celog tela moglo bi biti kobno jer širenje krvnih sudova pri zagrevanju dovodi do pada krvnog pritiska i istovremenog priliva hladne krvi s periferije organizma u srce što može izazvati srčani zastoj.
Promrzline su lokalne povrede nastale izlaganjem delova tela niskim temperaturama. Javljaju se najčešće na isturenim delovima tela (stopalima, prstima ruku, ušima i nosu) usled kompromitovane cirkulacije krvi, što se pospešuje tesnom i vlažnom obućom i stanjima opšte iscrpljenosti. Često se javljaju zajedno s opštom hipotermijom tela.
Tipične okolnosti nastanka smrzotina su duži boravak u prirodi u zimskim uslovima - izviđači, planinari, alpinisti… Tesna obuća smanjuje cirkulaciju u stopalu i time pogoduje nastanku smrzotina, pogotovo ako se duže vreme ne skida.
U početku postoji osećaj hladnoće u zahvaćenom delu koji prelazi u bol. Nagli prestanak osećaja hladnoće i boli znak su početka smrzavanja. Koža je modra, bleda ili crvena. Kasnije nastaje otok, a ponekad i plikovi.
Postupak tretiranja smrzotine:
Rovovsko stopalo je vid oštećenja tkiva stopala koje nastaje pri dugotrajnom izlaganju temperaturama nižim od 4°C, u uslovima pojačane vlage, tesne obuće, odsustva kretanja.
Najčešće nastaje kod vojnika koji dugo borave u rovovima, kao posledica smanjenja cirkulacije krvi u nogama. Promene su u početku tipične, kao kod smrzotina I i II stepena, a kasnije dolazi ireverzibilnih oštećenja usled staze, edema, razvoja gangrene.
Prema izvorima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) procentualna zastupljenost prevremene smrti usled zagađenja ambijentalnog vazduha je sledeća:
Osnovni izvor električne energije u Srbiji je rad termoenergetskih kompleksa sa pogonom na lignit, poput TENT Obrenovac, TE Kolubara, kao i TE Kostolac. Pored ovih značajnih stacionarnih izvora zagađenja vazduha, ne manje štetni po javno zdravlje su i lokalna kućna ložišta.
Takođe, pored ove dve vrste prepoznatih izvora zagađenja ambijentalnog vazduha, ono se može posmatrati i u skladu sa prirodom naselja čiji se kvalitet vazduha prati, pa tako razlikujemo urbane i ruralne izvore zagađenja vazduha.
Lokalna kućna ložišta češće su prisutna u ruralnoj sredini, u Srbiji, dok je prisustvo saobraćaja veoma značajan izvor zagađenja u urbanoj sredini.
S obzirom na činjenicu da izlaganje ekstremnoj hladnoći već, samo po sebi dovodi do kompromitacije odbrambenih mehanizama koji prirodno postoje u gornjim respiratornim partijama, a kasnije i do ozbiljnijih respiratornih oboljenja, jasno je da izlaganje organizma kombinovanom dejstvu hladnoće i zagađenog ambijentalnog vazduha može značajno doprineti snažnijem štetnom dejstvu na respiratorno i kardiovaskularno zdravlje, pre svega.
Preporuke za postupanje stanovništva u slučaju istovremene ekstremne hladnoće i konstatovanog povećanja zagađenosti ambijentalnog vazduha: