Svaka samoubilačka smrt je problem javnog zdravlja sa dubokim uticajem na osobe koje su u okruženju. Podizanjem svesti, smanjenjem stigme oko samoubistva i potsticanjem dobro osmišljenih akcija, mogu se smanjiti slučajevi samoubistava širom sveta.
Svetski dan prevencije samoubistava ustanovila je 2003. godine Međunarodna asocijacija za prevenciju samoubistava u suradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom. Obeležavanjem 10. septembra svake godine usmerava se pažnja na to pitanje, smanjuje se stigma i podiže svest među organizacijama, vladom i javnosti, dajući jedinstvenu poruku da se samoubistvo može sprečiti.
“Stvaranje nade kroz akciju” je trogodišnja tema Svetskog dana prevencije samoubistava od 2021. do 2023. godine. Ova tema je podsetnik da postoji alternativa samoubistvu i ima za cilj da udahne poverenje i svetlost u svima nama, prenosi Glas Podrinja.
Stvarajući nadu kroz akciju, možemo signalizirati ljudima koji imaju samoubilačke misli da postoji nada i da nam je stalo i želimo ih podržati. Takođe naše akcije, bez obzira koliko velike ili male, mogu pružiti nadu onima koji se bore. Takođe naglašava se važnost postavljanja prevencije samoubistava kao prioritetne agende javnog zdravlja od strane zemalja, posebno tamo gde su pristup uslugama mentalnog zdravlja i dostupnost intervencija zasnovanih na dokazima već niski. Svi mi možemo dati podršku onima koji doživljavaju samoubilačku krizu ili onima koji su ožalošćeni samoubistvom, bilo kao član društva, kao dete, kao roditelj, kao prijatelj, kao kolega ili kao osoba sa proživljenim iskustvom. Svi možemo potstaknuti razumevanje problema, doći do ljudi koji se bore i podeliti svoja iskustva. Svi možemo stvoriti nadu kroz akciju.