Glas Javnosti

DA LI SE U SRBIJI MOGU OČEKIVATI RAZORNI ZEMLJOTRESI: Potres u Maroku širi se i na Evropu?

Društvo
Autor: Glas javnosti

"Postoji i u našoj zemlji mogućnost za zemljotresom, ali smo mi baš na ivici kritičnih tačaka", kaže dr Dragan Milovanović, profesor Rudarsko geološkog fakulteta u Beogradu.

Govoreći o opasnosti od zemljotresa navodi da se i naš region nalazi u jedom potencijalno seizmički aktivnom području.

- Sve su to prirodni procesi koji se ne mogu sprečiti. Prvi potres je obično i najveći i, kada je u pitanju Maroko, desio se u očekivanom području. Tačnije na mestu gde se dešava podvlačenje Afrike pod Evropu. Afrika tu kreće ka nama, zatvoriće Sredozemno i Jadransko more za desetak miliona godina - kaže seizmolog Milovanović.


Navodi i da se Afrika, deo prostora Sredozemlja, Grčka, Turska, deo Himalaja, pa i naš prostor, preko regiona i sve do Bosne nalaze u potencijalno seizmički aktivnom području.

Zemljotresi se ne mogu sprečiti, niti se mogu predvideti, a da bi se šteta nastala usled njihove jačine smanjila, neophodna je kvalitetnija gradnja.

- Razlog za stradanje je veoma skromno zidanje stambenih objekata, kao što je to i u nekim delovima naše zemlje. Te kuće u Maroku ne bi izdržale ni manje potrese, i to je doprinelo velikom i ljudskom i materijalnom gubitku. Moramo graditi tako da zgrade mogu izdržati zemljotrese - upozorava profesor Milovanović.



Zemljotres u Maroku, kretanja idu i ka Evropi

- I Atlas je stvoren tim procesom. Ploča Afrička se i sama lomi, kreće i prema arapskom delu, pa i prema Evropi. Veoma je ta Afrika nestašna i nemirna, ali ni Evropa nije ništa manje, a to je razlog što je prisutna veoma jaka seizmička aktivnost. Da podstimo da je na ovim prostorima pre 100 miliona godina bio okean Tetis, koji je zatvoren, ponovo se otvorio i upravo ta aktivnost uzrokuje i velika kretanja i oslobađanje energije koja nam daje zemljotrese - kaže profesor Milovanović.

Mogu biti potresi u Srbiji, ali ne jakih

Zemljotresi nam neće ništa, ako dobro gradimo, ističe dr Milovanović za RTS.

- Nažalost ne možemo da predvidimo zemljotres, jer ne možemo da merimo mehaničko naprezanje. Ali se možemo edukovati, graditi dobro i da znamo kako se ponaša u ovakvoj situaciji: da ne idemo liftom, da ne vrištimo i pištimo, ako smo napolju da idemo tamo gde je ravno. Postoji i u Srbiji mogućnost za zemljotresom, ali smo mi na ivici, na periferiji osinjaka... Bilo je u Skoplju, Bosna, Zagreb, Kraljevo, Mionica... Može da bude kod nas, ali ne jakih. Ako gradimo dobro i ako znamo kako ćemo, neće nam ti zemljotresi ništa. Zemljotresi su prirodna pojava, ako oni nestanu, neće biti ni života - zaključuje dr Milovanović.


Glas javnosti/B06S

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR