Glas Javnosti

DA LI NAM PONOVO PRETI EPIDEMIJA MORBILA: Roditelji zanemaruju obaveznu vakcinaciju, jer se plaše korone?!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Tokom pandemije korona virusa primećen je pad broja dece koja su vakcinisana od zaraznih i veoma ozbiljnih bolesti morbila, rubeola i zaušaka. Morbile ili male boginje su zarazno oboljenje koje najčešće pogađa decu, a ukoliko se ne leči kako treba može dovesti do upale pluća, pa i smrti pacijenta.

Tokom istorije smo više puta bili svedoci epidemije ovih zaraznih bolesti.

Poslednja koja nas je zadesila bila je  2017. i tada je odnela 15 života, a stručnjaci upozoravaju da bi mogla opet da bukne jer roditeljski strah od kovida 19 vodi ka velikom problemu.

Da bi ukazali na značaj vakcinacije,  Dečji fond Ujedinjenih nacija Unicefa pokrenuo je kampanju "Vakcinacijom jačamo imunitet deteta".

Ovu akciju su podržale i mnoge poznate ličnosti poput fudbalera Luke Jovića i glumice Marije Karan.

Jelena Zajeganović, rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj Unicefa, rekla je za Kurir da istraživanja Unicefa o obuhvatu dece vakcinacijom ukazuju na to da od početka pandemije svako šesto dete, a tokom vanrednog stanja čak svako treće uzrasta do šest godina nije ostvarilo redovnu vakcinaciju.

- Zbog ovakve situacije Unicef i Udruženje pedijatara u saradnji s Ministarstvom zdravlja i Institutom za javno zdravlje pokrenuli su kampanju "Vakcinacijom jačamo imunitet deteta" kako bi roditelji dobili informacije o značaju vakcine. Vakcinacijom se jača imuni sistem deteta da se suprotstavi zaraznim bolestima. Važno je da se putem medija i preko direktnih kontakata s pedijatrima razjašnjavaju sve nedoumice koje roditelji imaju i da se ohrabre da nastave s vakcinacijom dece kako bi im pružili neophodnu zaštitu - istakla je Zajeganovićeva.

Naglasila je da roditelji treba da budu svesni rizika koji postoji ukoliko se dete ne vakciniše i da smo taj rizik videli tokom epidemije morbila 2017, koja je odnela 15 života, među kojima je bilo i dece:

- Zadovoljni smo što su nam se pridružile poznate osobe iz raznih sfera - glumci, novinari, sportisti, blogeri, influenseri. Oni mogu da ukažu na to da je vakcinacija u stvari društvena norma i zdrav stav, a da su samo pojedinci ti koji ulivaju nepoverenje i dovode neke roditelje u sumnju i oklevanje, odnosno odlaganje vakcinacije dece.

Predsednik Udruženja pedijatara dr Georgios Konstantinidis rekao je za Kurir da neadekvatan obuhvat vakcinacijom znatno narušava kolektivni imunitet i predstavlja veliku opasnost zbog zaražavanja nevakcinisane dece i odraslih:

- Mere prevencije koje su na snazi su zaštita od širenja infekcija koje se prenose respiratornim putem (kao što su morbile / male boginje), kada dođe do popuštanja mera i normalizacije života, povratkom dece u kolektiv svakako će se znatno povećavati rizik od zaražavanja. Ukoliko se obuhvat vakcinacijom ne poveća, narušiće se kolektivni imunitet i možemo očekivati povratak ove epidemije.

Da podsetimo, morbile ili male boginje su zarazno oboljenje koje uglavnom pogađa decu. Ispoljavaju se u vidu osipa koji se širi na koži može izazvati i komplikacije kao što su zapaljenje pluća i mozga. Obavezna vakcina protiv morbila uvedena je kod nas 1971. Prva doza vakcine prima se sa 13 meseci, a druga sa sedam godina.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR