U julu je povratak vremenskog fenomena El Ninjo zvanično potvrdila Svetska meteorološka organizacija (SMO).
Pored globalnog zagrevanja zbog emisija ugljenika izazvanih ljudima, stručnjaci su rekli da je to „dvostruki udarac“ za ekstremne vremenske prilike i rekordne temperature. Sada je Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) saopštila da postoji 95 odsto šanse da se umerena do jaka sezona El Ninja nastavi do februara 2024.
I nećemo verovatno videti najveće efekte ovog vremenskog događaja do sledeće godine.
Pa šta možemo očekivati?
Da li će El Ninjo uticati na vreme u Evropi ove zime?
Događaji El Ninja obično traju između devet i 12 meseci, ali mogu da traju godinama, dostižući vrhunac između novembra i januara. Naučnici zapravo ne znaju zašto je to tako i imamo još mnogo toga da naučimo o ovim vremenskim obrascima.
Očekuje se da će se trenutni događaj nastaviti 2024. godine, a stručnjaci predviđaju da će postati jači u narednim mesecima i završiti se na proleće sledeće godine.
Now its official: El Niño is back, and hellish heatwaves await us in the coming months#elnino #meteo #coming #Europe pic.twitter.com/5EXopZEwSv
— ACC Communications (@ACCNetworking) August 25, 2023
Komplikovana zagonetka svetskih vremenskih sistema, međutim, otežava predviđanje kako će El Ninjo uticati na vreme u Evropi tokom godine. Način na koji menja padavine, vetar, temperature i druge klimatske obrasce takođe može da varira u zavisnosti od toga gde se nalazite na kontinentu.
„El Ninjo godine imaju tendenciju da imaju blagu vlažnu i zapadnu zimu (novembar-decembar) i hladniji, sušniji kraj zime (januar-mar) u većem delu severne Evrope“, kaže profesor Adam Skejf, šef dugogodišnjeg -predviđanje dometa.
U južnoj Evropi to bi moglo doneti sve vlažnije uslove. Ali, dodaje on, važno je napomenuti da je ovo prosek u mnogim slučajevima El Nino i da nije dovoljno jak da bi se sigurno odredio ishod.
"Umesto toga, El Ninjo samo pomera verovatnoću u korist ovih ishoda."
On takođe napominje da se tokom najjačih događaja često vidi malo drugačiji obrazac – poput onog koji se sada razvija. Suština je da je naša klima puna iznenađenja. Nikada ne dobijemo tačno ono što očekujemo, a El Ninjo je samo jedan od brojnih uticaja na vremenske prilike u Evropi.
foto:pixabay
„Tropske padavine pokreću talase planetarnih razmera koji utiču na Evropu zimi. Oni mogu da potiču iz tropskog Atlantika, kao i iz El Ninja u Pacifiku“, kaže profesor Scaife.
Drugi vremenski uticaji mogu čak poremetiti tipične obrasce El Ninja. Stratosfera - drugi sloj atmosfere dok idete nagore - takođe može igrati važnu ulogu. Svakih nekoliko godina, na primer, dolazi do sloma vetrova u ovom atmosferskom sloju. Često ga prati hladnoća, bez obzira da li je El Ninjo aktivan.
Šta bi se moglo dogoditi 2024.
Efekti pojave El Ninja obično zaostaju za nekoliko meseci.
„Postoje interesantni zaostali efekti, na primer u Kini gde očekujemo jake letnje monsunske kiše i poplave nakon velikog El Nina“, objašnjava profesor Skejf.
Takođe postoji povećana šansa za „toplije od normalnih“ temperatura sledeće godine.
Poslednji put kada je jak El Ninjo bio u punom zamahu 2016. godine, svet je video svoju najtopliju godinu u istoriji. Veliki događaj na kraju ove godine dao bi velike šanse da se ponovo obaraju temperaturni rekordi.
U kombinaciji sa porastom temperatura usled globalnog zagrevanja, meteorolozi veruju da bi 2024. mogla da bude najtoplija godina u istoriji, ako se uslovi usklade. Postoji bojazan da bi to moglo da gurne svet preko ključnog praga zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa.
foto:pixabay
Čak i pre nego što je vremenski događaj počeo u maju, prosečne globalne temperature površine mora su već bile veće od bilo koje druge zabeležene. Ovo bi moglo da podstakne ekstremne vremenske prilike širom sveta.
Šta je južna oscilacija El Ninja?
Južna oscilacija El Ninja (ENSO) je obrazac zagrevanja i hlađenja u okeanskim vodama i vetrovima istočno-centralnog Pacifika. Kruži između hladnih perioda - La Ninja - neutralnih perioda i toplih perioda - El Ninjo. Tople faze se javljaju svake dve do sedam godina.
Međutim, ono što se dešava u Tihom okeanu ne ostaje tamo. Razumevanje načina na koji svetski klimatski sistem funkcioniše je kao uklapanje delova u džinovsku slagalicu.
The National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) has said that there is a 95 per cent chance that a moderate to strong El Niño season will continue until February 2024. @RosiecoFrost @MarthedeFerrer https://t.co/By4xwt4s1m
— UK Redacted (@UkRedacted) September 3, 2023
Okeani su u interakciji jedni sa drugima i atmosferom koja se zatim vraća nazad u okeane. Ovo utiče na obrasce vetra i vremenske sisteme širom sveta.
Trenutni El Ninjo prati redak period La Ninje „trostrukog pada“ koji je trajao skoro tri godine i završio se u martu. Obe imaju sposobnost da izazovu ekstremne vremenske prilike sa teškim sušama širom sveta poslednjih godina koje su povezane sa neuobičajeno dugom La Ninjom. Istraživanja sugerišu da bi klimatske promene mogle da potisnu ove promene između toplog i hladnog da budu dublje i intenzivnije.
Profesor Scaife kaže da je tačan efekat klimatskih promena na El Ninjo još uvek neizvestan.
Glas javnosti