Global Citizen, vodeća svetska međunarodna organizacija koja se bavi održivim razvojem i klimatskim promenama sa ciljem da okonča ektremno siromaštvo, pokrenula je svoju novu globalnu kampanju "Power Our Planet".
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva rekao je u četvrtak da bi bogatije zemlje trebalo da snose ekonomske troškove za ekološku štetu koja se nanosi siromašnijim zemljama, piše Rojters.
- Oni koji su zagadili planetu u ovih poslednjih 200 godina bili su oni koji su napravili industrijsku revoluciju. A za ovo moraju da plate istorijski dug koji imaju prema planeti Zemlji kao i da preuzmu odgovornost za finansiranje očuvanja šuma u zemljama sa niskim prihodima - rekao je Lula u govoru pred brojnom okupljenim ispred Ajfelove kule u Parizu, u Francuskoj, na manifestaciji koja se odnosi na kampanju "Power Our Planet".
Manifestacija, koja se ove nedelje održava u Francuskoj u organizaciji svetske medjunarodne organizacije Global Citizen, održava se paralelno sa Samitom u Parizu i takođe uključuje izlaganja drugih svetskih lidera ali i nastupe umetnika kao što su Leni Kravic i Bili Ajliš.
Borba protiv ilegalnog krčenja šuma u amazonskoj prašumi bila je ključna u Lulinoj tesnoj pobedi na izborima prošle godine, nakon što je njegov prethodnik Žair Bolsonaro oslabio nadzor i agencije za zaštitu životne sredine, dozvolivši naglo povećanje uništavanja šume.
- Amazon je suverena teritorija Brazila, ali u isto vreme pripada čitavom čovečanstvu. Iz tog razloga, učinićemo sve da šuma ostane u stanju - govorio je Lula tokom predsedničke kampanje.
Ranije ovog meseca, njegova administracija je otkrila kako planira da okonča nelegalnu seču šuma u Brazilu do 2030. godine.
"Power Our Planet"
Global Citizen, vodeća svetska međunarodna organizacija koja se bavi održivim razvojem i klimatskim promenama sa ciljem da okonča ekstremno siromaštvo, pokrenula je svoju novu globalnu kampanju "Power Our Planet". Ova kampanja predstavlja globalni napor da se mobiliše kritično finansiranje za zemlje u razvoju za borbu protiv klimatskih promena i ekstremnog siromaštva.
Ova međunarodna organizacija smatra da najranjivije zemlje i ljudi na svetu najmanje doprinose klimatskim promenama, ali ih najviše pogađaju, kao i da su potrebne globalne finansijske reforme da bi se otključala hitno potrebna sredstva za prelazak na čistu energiju i saniranje posledica klimatskih promena, prenosi D01S.