Predstavnici udruženja građana koja se protive otvaranju rudnika, kao i profesori fakulteta Beogradskog univerziteta i drugi stručnjaci izneli su niz upozoravajućih podataka koji govore o tome da bi rudnik, postrojenje za preradu rude, deponija i ostali sadržaji koji bi pratili ovu investiciju, kao i supstance koje bi bile korišćene predstavljali veliku opasnost za stanovništvo, biljni i životinjski svet, vazduh, zemljište i vodu, čime bi, kako je ukazano, bila naneta neprocenjiva i nenadoknadiva šteta koju su neki nazvali i ekocidom. U industrijskom otpadu bilo bi arsena, bora, kadmijuma, hroma, žive, olova, nikla, hroma i drugih štetnih supstanci od kojih su neke dokazano kancerogene, samo su neke od zabrinjavajućih konstatacija koje su izneta na skupu i dominirale u raspravi.
Nasuprot tome, predstavnici kompanije Rio Sava reagovali su navodeći da je reč o nepotpunim, netačnim ili zastarelim podacima i da kompanija želi da vodi računa o životnoj sredini i lokalnom stanovništvu. Rasprava je povremeno bila veoma živa, na momente i ne baš u akademskom duhu, kakav bi priličio zdanju u kojem se održavao skup.
Ipak, svi učesnici su se složili u jednom: da je skup sa ovom temom bio itekako potreban, a Srpska akademija nauka i umetnosti pohvaljena je zbog toga što ga je organizovala. Čulo se i niz predloga, poput toga da se formira nezavisno stručno telo koje bi bilo svojevrstan supervizor, odnosno da Vlada Srbije raspiše međunarodni tender za projekat koji bi se bavio ocenom rezultata studija o proceni uticaja projekta “Jadar” na životnu sredinu.
Na skupu je pročitano i pismo upućeno Akademiji koje su potpisali predstavnici brojnih udruženja, pokreta i stranaka, u kome se navodi da: “građani opština Požega, Kosjerić, Mionica, Ljig, Topola, Aranđelovac, Gornji Milanovac, Čačak, Užice, Krupanj, Loznica, Ocečina, Lajkovac i Valjevo ne žele rudnik, niti žele geološka istraživanja u svom okruženju. Takođe, spremni su da svoje stanovište brane sa rešenošću i svim sredstvima kojima se brane život, ognjište i sloboda odlučivanja. Uvereni smo da ćete naći način da svojim zvanjem i uticajem projekat Jadar i projekat geoloških istraživanja zaustavite, što je u skladu sa interesima apsolutne većine građana Srbije.”
Na kraju dvodnevnog skupa najavljeno je da će sva izlaganja i prezentacije biti sakupljeni i objavljeni u posebnom izdanju SANU.
Glas javnosti pratio je ovaj događaj uživo:
(Glas javnosti)