Pre nekoliko dana, u večernjim satima, građani Niša bili su svedoci neobičnog ponašanja ptica koje su letele u neobičnim formacijama i ispuštale glasne zvuke.
Ova scena izazvala je uznemirenost i brojna pitanja - da li ptice svojim ponašanjem nagoveštavaju dolazak nevremena?
Ptice su vekovima bile smatrane prirodnim „meteorolozima“. Zahvaljujući izuzetno osetljivim čulima, one mogu da detektuju čak i najsuptilnije promene u atmosferi:
Stručnjaci kažu da uznemirenost ptica, njihovo glasno kreštanje i formiranje grupa u letu često predstavljaju znakove ozbiljnijih vremenskih nepogoda.
Neuobičajeno ponašanje ptica u Nišu, prema mišljenju stručnjaka, može biti posledica naglih promena u atmosferi. Poznato je da ptice instinktivno reaguju kako bi zaštitile sebe od opasnosti, pa se njihovo ponašanje često povezuje s dolaskom loših vremenskih uslova poput jakih pljuskova, vetra ili oluja.
Oni stariji među nama često govore da ptice nikada ne greše kada je vreme u pitanju. Ove tvrdnje imaju naučnu osnovu, jer je dokazano da ptice osećaju promene koje ljudska čula ne mogu da registruju.
Prizori uznemirenih ptica na nebu iznad Niša privukli su pažnju mnogih građana, ali i izazvali strah. Dok jedni tvrde da je ovo bio znak predstojećeg nevremena, drugi veruju da je reč o prirodnoj migraciji ili prolaznoj reakciji na promene u okolini.
Meteorolozi su tih dana upozoravali na mogućnost naglih promena vremena, što ide u prilog teoriji da su ptice reagovale na atmosferske uslove.
Iako ptice nisu nepogrešivi prediktori vremenskih nepogoda, njihovo ponašanje često može poslužiti kao koristan prirodni pokazatelj. U slučaju neuobičajene aktivnosti ptica, kao što je viđena u Nišu, svakako vredi obratiti pažnju i pripremiti se za potencijalne promene vremena.
Naredni put kada uočite neobično ponašanje ptica, zastanite i oslušnite - možda vam priroda šalje važnu poruku.
Glas javnosti /S05S