Glas Javnosti

'BITANGE NA PUTU' SABOTIRAJU KARIJERE ŽENA?! Skandal EVROSTATA, forsirajući DŽENDER IDEOLOGIJU diskriminišu MUŠKARCE!

Društvo
Autor: Glas javnosti

Povodom svetskog dana žena, Evrostat je izdao nekoliko saopštenja, od kojih jedan izveštaj nosi naziv „Žene su ostale nadbrojane u rukovođenju“.

U saopštenju pod nazivom „Žene su ostale nadbrojane u rukovođenju“ navodi se da treće tromesečje 2020. godine odlikuje više od 9,5 miliona lica koja su zaposlena na upravljačkim pozicijama u EU, od čega su 6,2 miliona muškarci a 3,3 miliona žene. Uprkos tome što su žene učestvovale sa 46% u ukupnom broju zaposlenih, navodi se da su zapravo bile su zastupljene sa samo 34% među rukovodiocima.

Foto: Eurostat/ PrintscreenOvo ne bi bilo skandalozno da Eurostat nije upotrebio slikovito izražavanje poput „bitange na putu“ (With some bumps on the road) za muškarce, uprkos čijem delovanju je udeo povećan sa 30% u drugom tromesečju 2002, od kada postoje vremenske serije. Bitange sprečavaju žene da postanu rukovodioci?!

Ukoliko uzmemjo u obzir samo Srbiju, kod nas je na rukovodećim pozicijama bilo 32% žena, što nas svrstava neznatno ispod proseka u EU i uporedivo sa Austrijom i Nemačkom. Što se Slovenije tiče, u ovom indikatoru je daleko prevazišla Beč i Berlin, dok su se ispred nje na listi našle samo Letonija, Poljska i Mađarska.

Suprotnost Sloveniji čini Hrvatska, koja je na dnu liste članica EU, a pored nje su samo Severna Makedonija i Turska imale manji udeo žena na rukovođenim položajima. Uzete su u obzir samo zemlje koje nude ove podatke, tako su da su države poput BiH i Albanije izuzete iz izveštaja. 

Foto: PixabayDa li je u Hrvatskoj donet zakon o istopolnim partnerstvima? Ili u Poljskoj koja ima 44% žena među rukovodiocima a ima zabranjen abortus?

Ukoliko autor smatra da su muškarci „bitange na putu“, zar nije prigodnije saopštenje moglo biti o ženskom napretku u boksu i drugim borilačkim veštinama? U vremenu kada se Evropljani sve češće mogu videti kako šetaju pse umesto dece, ko su zapravo prave bitange? Da li tako nazivamo lica čije je poreklo i identitet zabranjeno objavljivati, koja seku noževima i bacaju bombe na slučajne prolaznike u evropskim gradovima?

 

Žene su istorija, život, vreme, smisao postojanja i opstanka. Žene su centar sveta i svaki dan u godini pripada njima...

Zanimljivo je to da se Evrostat nije dosetio, recimo, da stavi u odnos udeo žena među fakultetski obrazovanim sa udelom žena među rukovodiocima kao indikator džender diskriminacije. Čak 53,4% fakultetski obrazovanih u starosti od 25 do 69 godina čine žene a učestvuju samo sa 34,3% među rukovodiocima, što daje odnos 1,56:1.

Ukoliko se uradi ovakva lista, na njoj bi se ponovo našle Turska i Hrvatska na jednom kraju, dok bi na drugom kraju liste bile Slovenija, Mađarska, Letonija, Švedska i Poljska. Jedino je Švajcarska za žene najmanje diskriminatorna jer ima 45,1% žena sa fakultetom a 34,8% na upravljačkim pozicijama, te je odnos 1,3:1.

 

Autor ove analize, Miroslav Zdravković, za portal Makroekonomija.org piše da se ovaj pokazatelj neskromno može nazvati „Zdravković odnos džender diskriminacije“.

Džender razlika u zaposlenosti je već data u prigodnom saopštenju, poslužiće dok se ne ustanove podaci o razvoju ženskog boksa.

(Glas javnosti)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu.

SKINI APLIKACIJU

glas javnosti android
glas javnosti IOS


POVEZANE VESTI




KOMENTAR